Zapraszamy na wykład

Katedra Historii Sztuki i Kultury zaprasza na wykład gościnny prof. dr. hab. Józefa Wójcikiewicza (Katedra Kryminalistyki, Uniwersytet Jagielloński) pt.: „Piękno przestępstwa. Prolegomena do estetyki sądowej”, który odbędzie się 17 kwietnia 2018 r., o godz. 15.30 w Collegium Humanisticum w sali AB.2.08.

Prof. dr hab. Józef Wójcikiewicz przedstawi propozycję określenia zakresu „estetyki sądowej”. Wykład będzie poświęcony przede wszystkim estetycznej analizie przestępstwa, zwłaszcza pod kątem modus operandi sprawców konkretnych przestępstw. Nieco miejsca zajmie także problematyka krwi i jej odzwierciedlenie w sztuce. Estetyzacja procesu sądowego zostanie pokazana na przykładzie procesów O.J. Simpsona i O. Pistoriusa. Wybrane przykłady ikonografii kryminalistycznej dopełnią prezentację.

Profesor Wójcikiewicz jest Kierownikiem Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1992-1997 był wicedyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr. Jana Sehna w Krakowie, w latach 2002-2008 Prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ, a w latach 2009-2012 Kierownikiem Katedry Kryminalistyki UMK i p.o. Kierownik Katedry Postępowania Karnego UMK. Jest także autorem/współautorem 10 książek, 116 artykułów i glos oraz 95 referatów.