"Poznajmy się" - zaproszenie na seminarium naukowe

Toruńskiego Centrum Doskonałości „Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko” (IMSErt – Interacting Minds, Societies, Environments) zaprasza na pierwszą edycję Seminarium Naukowego „Poznajmy się”, którego idea opiera się na prezentowaniu na każdym spotkaniu zainteresowań badawczych i projektów realizowanych przez uczonych reprezentujących dwie wybrane dyscypliny naukowe wchodzące w skład Centrum.

Celem spotkań będzie dzielenie się tematyką realizowanych badań oraz poszukiwanie interdyscyplinarnych powiązań inspirujących do podejmowania wspólnych projektów. Seminaria będą odbywały się raz w miesiącu. Pierwsza edycja odbędzie się w środę 4 grudnia 2019 r. o godz. 13:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, sala III.

Wystąpią na nim:

1. Zespół w składzie Sławomir Wacewicz, Przemysław Żywiczyński, Roland Muehlenbernd – Center for Language Evolution Studies – z prezentacją pt. A cost-benefit approach to linguistic politeness;
  2. Zespół w składzie Aldona Glińska-Neweś, Joanna Górka, Andrzej Lis – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania – z prezentacją pt. Positive and negative organisational behaviors.

Język obrad: polski i angielski. Kolejne seminarium jest wstępnie zaplanowane na 22 stycznia 2020, a wystąpią na nim zespoły reprezentujące psychologię i geografię społeczną.

Celem Toruńskiego Centrum Doskonałości „Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko” (IMSErt – Interacting Minds, Societies, Environments) jest przekraczanie granic tradycyjnie, ideograficznie (opisowo) pojętej humanistyki i nauk społecznych w kierunku badań pionierskich, analiz big data, ilościowych i eksperymentalnych badań skupionych na nomotetycznym (tj. dążącym do formułowania prawidłowości i praw) wyjaśnieniu procesów kulturowych. Ujmując rzecz w inny sposób, chodzi o takie sposoby uprawiania oraz myślenia o humanistyce i naukach społecznych, które tworzą projekty prawdziwie interdyscyplinarne – we współpracy i połączeniu z innymi naukami, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, w tym m.in. narzędzi humanistyki cyfrowej i eksperymentalnej. Centrum stwarza możliwość realizacji innowacyjnych projektów badawczych, na które wcześniej nie było miejsca. Wśród dyscyplin, które są reprezentowane w Centrum znajdują się: językoznawstwo, archeologia, psychologia, geografia społeczna, studia środowiskowe, ekonomia i finanse, zarządzanie i in.

W ramach centrum realizowanych będzie pięć tematów wiodących:

1. Past Environment, Societies and Cultures – Multidisciplinary Perspective;
  2. People and Environment;
  3. Evolution of Communication Systems;
  4. Knowledge Complexity;
  5. Collective and Collected Memory of Eastern and Central Europe.

Toruńskie Centrum Doskonałości IMSErt ma być rozsadnikiem nowych idei oraz nowych sposobów uprawiania humanistyki i nauk społecznych, w silnym powiązaniu z nauką światową. Wśród licznych planowanych inicjatyw Centrum znajduje się powołanie Foresight Lab, zajmującego się prognozowaniem przyszłości w bliskiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w perspektywie międzynarodowej.

Esencją funkcjonowania Centrum będzie zachęcanie pracowników Uniwersytetu do realizowania swoich projektów we współpracy z Centrum, jak również do realizowania niezależnych projektów interdyscyplinarnych, finansowanych ze źródeł zewnętrznych