Adolf Hitler w Norymberdze

Serdecznie zapraszamy uczniów i studentów na wykład dr Alicji Bartnickiej (Claims Conference University Partnership in Holocaust Studies Lecturer) pt. "Czy jedna książka zmieniła losy świata? Wokół fenomenu „Mein Kampf” Adolfa Hitlera", który odbędzie się 15 grudnia 2022 o godzinie 10:00 w auli Collegium Humanisticum AB1.22.

Chyba nie ma dziś na świecie osoby, która nie słyszałaby o „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Książka, która wciąż budzi skrajne emocje, już w czasach narodowego socjalizmu została nazwana „biblią nazistów”. Nic zresztą dziwnego, bo „Mein Kampf” była przede wszystkim nośnikiem narodowosocjalistycznych idei, w imię których III Rzesza walczyła na frontach II wojny światowej. O fenomenie tej pracy świadczyć może fakt, że odniosła sukces nie tylko na gruncie ideologicznym, lecz także propagandowym, politycznym czy komercyjnym. W obliczu tych faktów pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście „Mein Kampf” mogła przyczynić się do przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera? Czy Niemcy czytali „Mein Kampf” i świadomie podążyli ścieżką prowadzącą ku zagładzie? I wreszcie – czy Führer zapowiedział w niej nadchodzącą wojnę, a świat nic nie zrobił z tą wiedzą? W trakcie wykładu na temat pewnego rodzaju fenomenu „Mein Kampf” postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Zapisy na wykład: izakuj@umk.pl, tel. 56-611-23-61.