Listopadowy Wieczór Wspomnień

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprasza 16 listopada br. na spotkanie "Jeden dzień z życia studenta. Wspomnienia pracowników WNH UMK". O codzienności i „niecodziennej codzienności” życia studenckiego w ramach spotkań z cyklu "Listopadowy wieczór wspomnień" opowiedzą niegdysiejsi studenci, dziś zaś pracownicy naukowi naszego Wydziału. Wydarzenie przygotowali i poprowadzą dr hab. M. Jabłońska i dr hab. W. Piasek.

Życie studenckie ma swój aspekt codzienny. Wypełniają go rutynowe czynności. Wydają się one stałe, niezmienne. Wynika to z ich oczywistości. Podlegają jednak zmianie, ulegają przekształceniu lub zanikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Przywołajmy chociażby stały punkt nie tak odległej codzienności większości studentów, jakim była akademicka stołówka. Dziś zastąpiły ją bary i automaty. Ta, wydawałoby się, nieznacząca zmiana zasadniczo wpłynęła na studencką codzienność. Wydawanie posiłków na stołówkach stanowiło istotny element  studenckiego dnia. Poza tym zmiana ta pociągnęła za sobą przekształcenia innych składników codzienności, jak choćby sposobu spędzania czasu między zajęciami, planowania wydatków, menu. W codzienności życia studenta obecne są także zjawiska niepowszednie, ale z racji swojej zwyczajności stanowiącej jej część. Na tę „niecodzienną codzienność” składają się wycieczki, sportowa rywalizacja, czy też spotkania w ramach kół naukowych.