Prof. Norman Davies doktorem honoris causa UMK

Norman Davies na UMK w 2003 roku fot. Andrzej Romański

Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podjął decyzję o nadaniu wybitnemu brytyjskiemu historykowi, prof. Normanowi Daviesowi tytułu doktora honoris causa UMK.

Norman Davies urodził się w 1939 r. w Bolton w Anglii, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Oksfordzkim, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest profesorem w School of Slavonic and Eastern European Studies University College of London.

Jako historyk zajmuje się XIX i XX w., jest autorem wielu wysoko ocenianych syntez i monografii, takich jak "Europa. Rozprawa historyka z historią", "Wyspy. Historia", "Europa walczy, 1939–1945". Polem szczególnego zainteresowania Daviesa jest jednak historia Polski, którą spopularyzował w Europie Zachodniej i na świecie jak żaden inny historyk. Najsłynniejszą jego książką z tego obszaru było wielokrotnie wznawiane "Boże Igrzysko", wydane w Oksfordzie w 1981 r. oraz "Serce Europy". W ostatnich latach napisał m.in. książki o powstaniu warszawskim ("Powstanie'44") i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie ("Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty").

Profesor Davies od 2014 r. ma podwójne, brytyjskie i polskie obywatelstwo, a sporą część życia spędza w Krakowie. Jest laureatem wielu polskich orderów i wyróżnień, m.in. Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej i Złotego Medalu "Zasłużony dla Kultury Polskiej. Gloria Artis".

Termin wręczenia doktoratu honoris causa zostanie wkrótce ustalony.