Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

W zarządzie TNT

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Piotr Kożurno

Naukowcy z naszego wydziału zasiądą we władzach Towarzystwa Naukowego w Toruniu w kadencji 2018-2020. Wybory nowego zarządu stowarzyszenia odbyły się 26 lutego 2018 r.

Pracami Towarzystwa Naukowego w Toruniu pokierują m.in.:

  • prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, kierownik Zakładu Historii Krajów Bałtyckich, WNH - prezes;
  • dr hab. Krzysztof Kopiński, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki, WNH - sekretarz generalny;
  • prof. dr hab. Roman Czaja, kierownik Zakładu Historii Średniowiecza i Pracowni Atlasu Historycznego Miast, WNH - członek Zarządu.

Prof. dr hab. Andrzej Radzimiński pracuje w Instytucie Historii i Archiwistyki. Jego działalność badawcza koncentruje się przede wszystkim na historii struktur Kościoła oraz dziejach duchowieństwa w Polsce średniowiecznej na europejskim tle porównawczym, a także dziejach Kościoła w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach i Inflantach. Opublikował do tej pory 16 książek i ponad 200 artykułów, w tym blisko 40 w językach kongresowych. Wśród najważniejszych jego książek należy wymienić: "Duchowieństwo kapituł katedralnych w Polsce XIV i XV w. na tle porównawczym. Studium nad rekrutacją i drogami awansu" (1995); "Biskupstwa państwa krzyżackiego w Prusach XIII-XV w. Z dziejów organizacji kościelnej i duchowieństwa" (1999);  „Kirche und Geistlichkeit im Mittelalter. Polen und der Deutsche Orden in Preussen”(2011); „Die Kirche im Deutschordensstaat in Preussen (1243-1525) - 2014.  W UMK pełnił funkcje między innymi: dziekana Wydziału Nauk Historycznych, dwukrotnie prorektora i jedną kadencję rektora. Jest członkiem następujących organizacji naukowych: Komisji Historii Porównawczej Kościołów przy Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie; Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens z siedzibą w Wiedniu; Historische Kommission f. ost-und westpreussische Landesforschung w Berlinie. W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy badawczej oraz zarządzanie uniwersytetem. W 2012 r. na wniosek ministra spraw zagranicznych Litwy został odznaczony „Gwiazdą Dyplomacji Litwy” za działania na rzecz dobrych relacji polsko-litewskich. W semestrze letnim roku akademickiego 2012/2013 oraz 2016/2017 był visiting professorem na Słowiańskim Uniwersytecie w Baku.

Dr hab. Krzysztof Kopiński jest z-cą dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się metodami komputerowymi w edytorstwie źródeł historycznych, systemem informacyjnym archiwów państwowych, komputeryzacją archiwów oraz historią średniowiecza, szczególnie Torunia. Autor wielu publikacji i wydawca edycji źródłowych, m.in.: Gospodarcze i społeczne kontakty Torunia z Wrocławiem w późnym średniowieczu (Toruń 2005); Księga ławnicza Starego Miasta Torunia (1456-1479), wyd. razem z J. Tandeckim (Toruń 2007); Księgi Młodego Miasta Gdańska 1400-1455 [1458-1459], wyd. razem z P. Olińskim (Toruń 2008); Herbarz patrycjatu toruńskiego, T. 1-2, wspólnie z K. Mikulskim (Toruń 2008-2015). Jest Przewodniczącym Komisji Historycznej Towarzystwa Miłośników Torunia, członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Toruniu oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Prof. dr hab. Roman Czaja – historyk, mediewista, zajmuje się historią miast, zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach oraz kartografią historyczną. Urodził się w 1960 r. w Wąbrzeźnie. Studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył w 1983 r. W 1988/1989 jako doktorant studiował na Westfälische – Wilhelms – Universität w Münster. Pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Antoniego Czacharowskiego obronił w 1991 r. na Wydziale Humanistycznym UMK. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1999 r. na wydziale Nauk Historycznych UMK. W 2010 r. otrzymał tytuł profesora. Stypendysta Alexander von Humboldt – Stiftung na Humboldt  - Universität w latach 2000 - 2001. Laurat programu “Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej  w latach 2006-2009. Wydawca „Atlasu Historycznego Miast Polskich” oraz czasopisma „Ordnes Militares. Colloquia Torunensia Historica. Yearbook for the Study of the Military Orders”. Autor ponad 150 ksiáæek i artykułów naukowych, w tym „Miasta Pruskie a zakon krzyżacki” (1999), „Grupy rządzące w miastach nadbałtyckich w średniowieczu”. Obecnie kieruje Zakładem Historii Średniowiecza w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. Pełni także funkcję sekretarza generalnego Towarzystwa Naukowego w Torunia, oraz prezydenta (od 2016 r.) International Commission for the History of Towns oraz wiceprezydenta Internationale Historische Kommisssion zur Erforschung des Deutschen Ordens.

Więcej o TNT na stronie tnt.torun.pl.

pozostałe wiadomości