Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Legia Akademicka

Czym jest Legia Akademicka?

Program edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej realizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tego projektu studenci – ochotnicy mogą przejść teoretyczne i praktyczne przeszkolenie wojskowe i zostać w ten sposób żołnierzami rezerwy. Organizatorem części teoretycznej szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej, jest rektor uczelni, która zadeklarowała udział w programie. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczy w programie Legii Akademickiej od pierwszej jego edycji, która rozpoczęła się w 2017 r.

Trwają przygotowania do kolejnej edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. W związku z wejściem w życie „Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny”, szkolenie będzie prowadzone wg nowych założeń (w trakcie ustalania). Najważniejsza zmiana związana jest z tym, że podstawowe szkolenie wojskowe studenci będą odbywać w okresie wakacyjnym (lipiec-wrzesień), w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Nie wiemy jeszcze na jakich zasadach Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu weźmie udział w projekcie, jednak już teraz na prośbę Wojskowego Centrum Rekrutacji chcielibyśmy zorientować się w sprawie liczby studentów, którzy byliby gotowi wziąć udział w szkoleniu. W związku z tym w systemie USOS zostanie otwarta rejestracja kandydatów do Legii Akademickiej https://usosweb.umk.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/szukajPrzedmiotu&method=rej&rej_kod=0000-LA-2022%2F23&

W ramach rejestracji będzie można wybrać jeden z dwóch „przedmiotów”:

  1. 1200-OG-LA-P1 Legia Akademicka – szkolenie podstawowe (dla osób niemających przeszkolenia wojskowego).

Dla osób, które zamierzają w tym roku akademickim wziąć udział w szkoleniu podstawowym.

  1. 1200-OG-LA-P2 Legia Akademicka – szkolenie podoficerskie (tylko dla osób mających już podstawowe przeszkolenie wojskowe).

Dla osób, które ukończyły już szkolenie podstawowe (złożyły przysięgę wojskową) i zamierzają w tym roku akademickim wziąć udział w szkoleniu podoficerskim.

Rejestracja zostanie otwarta 18 listopada 2022 r., o godz. 19.00 i potrwa do 24 listopada 2022 r., do godz. 08.00. Rejestracja nie jest rekrutacją, ma jedynie charakter orientacyjny i nie zobowiązuje do udziału w projekcie.

W razie pytań dotyczących nowych zasad Legii Akademickiej prosimy o kontakt z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Toruniu  pod numerem tel. 0261432146.

Kontakt: