 |
Jerzy Wojtowicz
Jerzy Wojtowicz urodził się w rodzinie nauczycielskiej w 1924 r., w Rumoce, wsi leżącej w powiecie mławskim na Mazowszu. Ukończył w 1937 r. szkołę powszechną w Dłutowie, naukę kontynuował w gimnazjum w Ciechanowie. Od 1940 r. działał w konspiracji, w Batalionach Chłopskich (pseudonim „Pogodny”), w których był szefem łączności obwodu ciechanowskiego. Za działalność konspiracyjną otrzymał Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych oraz Krzyż Armii Krajowej. W 1946 r. ukończył Liceum w Ciechanowie. Przez krótki czas był nauczycielem w szkole wiejskiej w Dąbrowie koło Mławy. Następnie podjął studia dziennikarskie w Warszawie, wkrótce jednak z nich zrezygnował.
więcej |
 |
Maria Jaczynowska
Maria Jaczynowska urodziła się w 1928 r., w Warszawie. Uczęszczała do „Szkoły na Wiejskiej”, gimnazjum żeńskiego prowadzonego przez Jadwigę Kowalczykównę i Jadwigę Jawurkównę. Po wybuchu wojny uczestniczyła w tajnych kompletach, wstąpiła też do Szarych Szeregów, wzięła udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka w 1 kompanii batalionu „Ruczaj”. W powstaniu straciła siostrę, także sanitariuszkę.
więcej |
 |
Sławomir Kalembka
Sławomir Kalembka urodził się w Wilnie, w 1936 r. Po uzyskaniu matury w Gdańsku w 1954 r. przyszedł na studia historyczne na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na seminarium magisterskim prowadzonym przez prof. Witolda Łukaszewicza przygotował pracę magisterską obronioną w czerwcu 1958 r. Potem przez półtora roku pracował jako nauczyciel historii w szkole podstawowej w Gdańsku. Stamtąd ściągnięty został przez Łukaszewicza na UMK i podjął pracę z początkiem 1960 r. W 1964 r. miała miejsce obrona jego rozprawy doktorskiej. Od początku lat 70. zaczął prowadzić seminaria magisterskie, najpierw seminarium na studiach zaocznych, a rok później – na studiach dziennych. W 1976 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W styczniu 1981 r. wybrany został na dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki. W wyborach nowych władz rektorskich wiosną 1981 r, Kalembka został jednym z prorektorów (ds. organizacyjnych) UMK. Na początku sierpnia 1982 r. nastąpiło odwołanie tej ekipy rektorskiej, na czele której stał rektor Stanisław Dembiński.
więcej |
 |
Roman Jakimowicz
Roman Jakimowicz urodził się 30 kwietnia 1889 r. w Jurjewie Polskim w Rosji, w rodzinie cenionego polskiego lekarza i społecznika Jana Jakimowicza. Lata szkolne spędził w Piotrkowie Trybunalskim. Uczęszczał do rosyjskiego gimnazjum rządowego, z którego został usunięty w 1905 r. po udziale w strajku młodzieży szkolnej, domagającej się nauczania w języku polskim. Naukę kontynuował w nowo utworzonym polskim gimnazjum w Piotrkowie. W 1906 r. został zatrzymany przez żandarmerię carską z transportem bibuły PPS. Trafił do aresztu, który opuścił w marcu 1907 r. Maturę zdał eksternistycznie w Symferopolu na Krymie. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Karola w Pradze, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia w pracy terenowej, muzealnej i konserwatorskiej. Stopień doktora uzyskał w 1919 r. na podstawie pracy „O kulturze i ludzie cmentarzysk rzędowych w Polsce”. W 1934 r. habilitował się na Uniwersytecie Poznańskim na podstawie dorobku naukowego.
więcej |