Wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe w Grucznie na Pomorzu Wschodnim – badania XIX-XX wiek

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoProjekt realizowany w latach w latach 2023–2024 w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”

Opracowanie i publikacja analityczno-źródłowa wczesnośredniowiecznego (XI/XII-XIII w.) cmentarzyska w Grucznie (stan. 1), badanego przez Muzeum w Grudziądzu w latach 1964-1967 i Instytut Archeologii w 1993 r. Usytuowane na krawędzi doliny Wisły cmentarzysko jest jedną z najlepiej rozpoznanych nekropoli z tego okresu na Pomorzu Wschodnim. Odkryto tu 490 pochówków, zawierających w wyposażeniu ponad 5000 różnego rodzaju przedmiotów, o cechach lokalnych i wschodnioeuropejskich (proweniencji ruskiej i bizantyńskiej). Materiał antropologiczny pozwala na wykonanie szeregu analiz specjalistycznych dotyczących wieku, płci i kondycji zdrowotnej, a także wydatowanie pochówków metodą C14 (datowanie kolagenu z kości), a materiał źródłowy w postaci przedmiotów z metalu i szkła nadaje się do szczegółowych analiz metaloznawczych i spektralnych. Publikacja materiałów sepulkralnych przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat zwyczajów pogrzebowych, a pośrednio kultury materialnej, społecznej i religijnej wczesnośredniowiecznej społeczności z terenów Pomorza Wschodniego.