Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

zdjęcie

Drzwi Otwarte WNH

Wydział Nauk Historycznych 24 marca 2020 r., zaprasza na "Drzwi Otwarte" pod hasłem #WięcejNiżHistoria. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.

więcej informacji

zdjęcie

Historie wygnanych, przybyszów, obywateli świata - Konferencja

W dniach 4–5 czerwca 2020 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Historie wygnanych, przybyszów, obywateli świata. Doświadczenie migracji w świetle literatury dokumentu osobistego". Konferencja zorganizowana jest przez Wydział Humanistyczny, Wydział Nauk Historycznych oraz Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Konferencja odbędzie się w budynku Collegium Maius – Toruń, ul. Fosa Staromiejska 3.

więcej informacji

zdjęcie

Gościnne wykłady prof. K.V. Jensena

Interdyscyplinarna Szkoła Doktorancka Academia Copernicana UMK oraz Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych Academia Artium Humaniorum UMK serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w wykładach prof. Kurta Villadsa Jensena z Uniwersytetu Sztokholmskiego, które odbędą się 5 maja 2020 r. w Collegium Humanisticum UMK w sali C.0.39:

więcej informacji

zdjęcie

Zajęcia Wszechnicy Akademickiej

Serdecznie zapraszamy na zajęcia Wszechnicy Akademickiej. Wykład pt. "Dlaczego Białoruś nie wybiła się na niepodległość po I wojnie światowej?" wygłosi dr hab. Dorota Michaluk, prof. UMK.

więcej informacji

zdjęcie

REKRUTACJA NA ERASMUSA

Sercem zawsze w Toruniu, ale ciałem… może w Paryżu, Lizbonie, Padwie, Oldenburgu lub Oslo? Program Erasmus+ daje możliwość odbycia części programu studiów zagranicą. Właśnie rozpoczyna się rekrutacja na wyjazdy w roku akademickim 2020/21.

więcej informacji

zdjęcie

Spotkanie autorskie z Prof. dr hab. Januszem Małłkiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Januszem Małłkiem, wieloletnim pracownikiem naszego Wydział Nauk Historycznych. Profesor opowie o swojej książce "Historia Norwegii do 1814 roku". Spotkanie odbędzie się 18 marca 2020 roku o godz. 11:30 w sali AB.09 w Collegium Humanisticum przy ul. W. Bojarskiego 1 w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Silna reprezentacja UMK w PAN

Spośród 50 naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wybranych do komitetów Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023, aż pięć osób to przedstawiciele naszego Wydziału:

prof. dr hab. Bogusław Dybaś (Komitet Nauk Historycznych PAN)
prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow (Komitet Nauk Historycznych PAN)
prof. dr hab. Krzysztof Mikulski (Komitet Nauk Historycznych PAN)
prof. dr hab. Szymon Olszaniec (Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN)
prof. dr hab. Wojciech Chudziak (Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN)

więcej informacji

zdjęcie

Wykłady prof. Romana Czai

29 stycznia oraz 1 lutego br. odbyły się wykłady prof. Romana Czai przy wystawie czasowej „Ekonomiczna historia zakonu krzyżackiego w Prusach” prezentowanej obecnie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Spotkanie zorganizowało Muzeum Okręgowe w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Zmarł prof. Wajda

22 stycznia 2020 r. w późnych godzinach popołudniowych zmarł Profesor Kazimierz Wajda.

więcej informacji

zdjęcie

"Powrót Torunia do Wolnej Polski" - Konferencja

W piątek 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyła się konferencja naukowa Powrót Torunia do Wolnej Polski. Konferencja towarzyszyła wystawie "Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie..." eksponowanej w Ratuszu Staromiejskim, której otwarcie nastąpiło tego samego dnia. Oba wydarzenia organizowane są w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Szczegóły na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia dla studentów

Laboratorium im. prof. Richarda Pipesa działające przy Instytucie Studiów Politycznych PAN ogłasza nabór na stypendium dla: studentów na kierunkach humanistycznych i społecznych, którzy w ramach seminarium magisterskiego opracują rozprawę na temat działalności zawodowej lub życia prof. Richarda Pipesa.

więcej informacji

zdjęcie

W setną rocznicę powrotu Pomorza do Polski

10 stycznia br. w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbyła się konferencja z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza do Polski - Powrót Pomorza do Polski 1920–2020, współorganizowanej między innymi przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

12 grudnia br. w Collegium Maximum UMK odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów rektora za wysoko punktowane publikacje naukowe. Na liście laureatów znalazło się blisko 150 nazwisk. 

więcej informacji

zdjęcie

Nowi profesorowie z UMK

Pięcioro naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odebrało nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP. Uroczyste rozdanie aktów odbyło się 12 grudnia w Pałacu Prezydenckim.

więcej informacji

zdjęcie

Dyplomatorium WNH

6 grudnia br. o godzinie 12.00 w Auli Collegium Humanisticum odbyło się Dyplomatorium Wydziału Nauk Historycznych. Do udziału w nim zaproszono absolwentów, którzy w 2019 roku ukończyli studia prowadzone na Wydziale Nauk Historycznych. 

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na stypendia

Konkurs na stypendia Polskiej Misji Historycznej ufundowane przez Bawarską Kancelarię Państwową.
Rada Naukowa Polskiej Misji Historycznej uprzejmie informuje o możliwości uzyskania stypendium na pobyt półmiesięczny związany z badaniami naukowymi w zakresie nauk historycznych w Würzburgu w 2020 roku.

więcej informacji

zdjęcie

Bezpłatne szkolenia z Ochrony Danych Osobowych

Uprzejmie informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnych szkoleń z Ochrony Danych Osobowych kierowanych do studentek i studentów UMK (części toruńskiej).

więcej informacji

zdjęcie

VII Toruńskie Konfrontacje Archiwalne

5-6 grudnia 2019 r. odbyła się siódma konferencja z cyklu Toruńskie Konfrontacje ArchiwalneKomu i do czego potrzebne są archiwa? Konferencja zorganizowana została wspólnie przez Instytut Historii i Archiwistyki UMK, Wydział Nauk Historycznych UMK oraz Katedrę Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Spotkanie z Konsulem Honorowym Finlandii

5 grudnia 2019 r., o godzinie 10.00 w budynku Collegium Humanisticum UMK (sala AB.1.22), odbyło się spotkanie z Panem Tadeuszem Pająkiem, Konsulem Honorowym Republiki Finlandii w Toruniu. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Wydział Nauk Historycznych UMK, Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Katedrę Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej UMK

więcej informacji

zdjęcie

Spotkanie autorskie

3 grudnia 2019 r. o godzinie 11.30 na I piętrze Biblioteki Humanistycznej, Collegium Humanisticum UMK, ul. W. Bojarskiego 1, Toruń odbyło się spotkanie z mgr. Maciejem Stawiskim, autorem książki Bernardyni bydgoscy w XVIII wieku. Analiza biograficzno-prozopograficzna w ramach promocji debiutu historycznego na pożegnanie po dwuletniej prezesurze w Kole. Spotkanie zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego wraz z Instytutem Historii i Archiwistyki.

więcej informacji

zdjęcie

"Poznajmy się" - zaproszenie na seminarium naukowe

Toruńskiego Centrum Doskonałości „Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko” (IMSErt – Interacting Minds, Societies, Environments) zaprasza na pierwszą edycję Seminarium Naukowego „Poznajmy się”, którego idea opiera się na prezentowaniu na każdym spotkaniu zainteresowań badawczych i projektów realizowanych przez uczonych reprezentujących dwie wybrane dyscypliny naukowe wchodzące w skład Centrum. 

więcej informacji

zdjęcie

Spotkanie autorskie

26 listopada 2019 r. w sali AB.0.09 w Collegium Humanisticum UMK, odbyła się prezentacja książki Jarosława Krasnodębskiego Z Wilna nad Wilią do "Wilna nad Wisłą". Ekspatriacja i osiedlenie się mieszkańców Wileńszczyzny w Toruniu (1944-1948), która została oparta na wielu wcześniej niepublikowanych źródłach archiwalnych oraz bogatej literaturze przedmiotu. Autor podczas spotkania opowiadał o losach mieszkańców Wileńszczyzny w okresie powojennych przemieszczeń ludnościowych, a także przybliżył proces osiedlania się różnych grup zawodowych i środowisk ekspatriantów w Toruniu, w tym między innymi osób związanych z naszym uniwersytetem oraz teatrem.

więcej informacji

zdjęcie

IV Listopadowy Wieczór Wspomnień

21 listopada br., o godz. 16.00 w sali Rady Wydziału odbyło się spotkanie Zapisane w pamięci – Wydział Nauk Historycznych UMK.

więcej informacji

zdjęcie

"Saami - lud tubylczy Europy Północnej?" - Wykład

19 listopada br., o godz. 11 30 w sali AB.0.09 odbył się wykład pt.: "Saami - lud tubylczy Europy Północnej?" mgr Anny Sworowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia dla wybitnych

Pięcioro badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się wśród tegorocznych laureatów stypendiów ministra dla wybitnie zdolnych młodych naukowców. Wśród wyróżnionych znalazła się mgr Alicja Bartnicka z Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

zdjęcie

O zapomnianych potrawach wigilijnych

16 listopada 2019 r. na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyła się konferencja Zapomniane potrawy wigilijne. Historia i gastronomia.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na granty JM Rektora UMK w 2020 roku

Konkurs JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na granty na wyjazdy zagraniczne w celu prowadzenia kwerend bibliotecznych i archiwalnych związanych z realizacją projektów badawczych oraz nawiązania kontaktów naukowych w 2020 roku.

więcej informacji

zdjęcie

Pierwszy zjazd Studiów podyplomowych

W sobotę, 9 listopada br., odbył się pierwszy zjazd Studiów podyplomowych w zakresie kancelarii tajnej i ochrony informacji niejawnych oraz Studiów podyplomowych w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Zajęcia odbyły się w budynku Instytutu Archeologii UMK przy ul. Szosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń (wjazd od ul. Okrężnej).

więcej informacji

zdjęcie

Sympozjum naukowe „Problemy funkcji archiwów”

7–8 listopada br., w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu, ul. Bojarskiego 1, odbyło się sympozjum naukowe „Problemy funkcji archiwów”. Wydarzenie zorganizowały: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Rada Naukowa „Symposia Archivistica”

więcej informacji

zdjęcie

Wykład prof. Sylwii Grochowiny

8 listopada 2019 r., w sali kolumnowej TNT (ul. Wysoka 16), o godzinie 17:00, odbył się wykład dr hab. Sylwii Grochowiny, prof. UMK poświęcony Toruniowi w okresie wojny i okupacji niemieckiej.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - zapisy

Od 5 listopada 2019 r., od godz. 20.00 na stronie USOS zostały uruchomione zapisy na szkolenie teoretyczne w programie edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Zapisy potrwają do 26 listopada 2019 r.

więcej informacji

zdjęcie

Delegacja WNH UMK w Kamieńcu Podolskim

W dniach 16-19 października 2019 r. prof. dr hab. Stanisław Roszak, dziekan Wydziału Nauk Historycznych, dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK oraz dr Robert Rybak z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK wzięli czynny udział w międzynarodowej konferencji naukowej „VIII Polsko-Ukraińskie Dialogi Naukowe”, która odbyła się w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie.

więcej informacji

zdjęcie

Archaeologia Historica Polona - tom 26 już dostępny

Nowy tom AHP Archaeologia Historica Polona 26 (2018) dostępny na Akademickiej Platformie Czasopism APCZ.umk.pl

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - III edycja

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wzorem lat ubiegłych, zamierza przystąpić do III edycji programu ochotniczej edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Na szkolenie mogą zapisać się studenci (studiów I stopnia, studiów II stopnia, jednolitych studiów magisterskich) dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

więcej informacji

zdjęcie

Główna nagroda w kategorii Best Film made by students

24 października 2019 r.,  podczas ceremonii zamknięcia International Council on Archives Conference w Adelaidzie w Australii ogłoszono zwycięzców konkursu SPA Film Festival 2019. Główną nagrodę w kategorii Best Film made by students zdobył film „Dokument w życiu człowieka” autorstwa Agnieszki Stępowskiej, absolwentki Wydziału Nauk Historycznych UMK. Film został przygotowany na potrzeby zajęć „Elementy promocji i autoprezentacji” (na kierunku: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją), prowadzonych przez dr hab. Marlenę Jabłońską, prof. UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Spotkania polsko-białoruskie

W dniach 13-16 października 2019 roku na Wydziale Nauk Historycznych UMK w ramach projektu w ramach  programu MOST, realizowanego wspólnie z Katedrą Historii Wojskowej IHiA UMK, przebywała delegacja historyków z Wydziału Historycznego Państwowego Uniwersytetu im. Franciszka Skoryny w Homlu: prodziekan dr Elena Dubrauka, prof. dr hab. Ryhor Łaźko i dr hab. Mikałai Miazha.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na Nagrodę Naukową im. Gerarda Labudy

INSTYTUT KASZUBSKI ogłasza konkurs na Nagrodę Naukową im. Gerarda Labudy. 

Nagroda Naukowa im. Gerarda Labudy przyznawana jest młodym uczonym za wybitne i twórcze prace w zakresie kaszubo- i pomorzoznawstwa, które prezentują wysoki poziom humanistyczny, wybitne walory poznawcze oraz interdyscyplinarność, a ponadto napisane są pięknym językiem, cechują się jasnością wywodu i są zrozumiałe dla czytelników spoza świata nauki.

więcej informacji

zdjęcie

Gościnne wykłady dr. Ronana Richarda

W dniach 23-24 października br. wykłady wygłosił dr Ronan Richard, pracownik naukowy z Université Rennes 2 (Francja):

więcej informacji

zdjęcie

O XIX-wiecznym skandynawskim malarstwie pejzażowym

23 października 2019 r., o godzinie 15.00 do sali AB.0.09 gościnny wykład pt.: Inne światło. Cechy charakterystyczne skandynawskiego malarstwa pejzażowego XIX wieku, przedstawiła mgr Emiliana Konopka - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologii szwedzkiej na Uniwersytecie SWPS. Mgr Emiliana Konopka od lat interesuje się Skandynawią, a szczególnie Islandią, jej kulturą i literaturą. Prowadzi autorską stronę Utulę Thule, na której umieszcza teksty o kulturze i sztuce całej Skandynawii.

więcej informacji

zdjęcie

Wykład gościnny prof. dr Rosy Smurra

21 października 2019 r., o godz. 17.00 w sali C.0.39 odbył się wykład prof. dr Rosy Smurra (Università  di Bologna) pt.: Town Halls of Medieval Italian Cities.

więcej informacji

zdjęcie

Czas stypendiów

Można już wypełniać wnioski o stypendia na rok akademicki 2019/2020. Odbywa się to za pośrednictwem generatora dostępnego w systemie USOSWeb.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na wyjazdy stypendialne w ramach Programu Erasmus+

16 października br. otwarty zostaje konkurs na wyjazdy stypendialne w ramach Programu Erasmus+ w semestrze letnim w roku akademickim 2019/20. Rekrutacja potrwa do 4 listopada br.
Informacje na temat instytucji partnerskich Wydziału Nauk Historycznych znajdują się na stronach Działu Współpracy Międzynarodowej.

więcej informacji

zdjęcie

Promocja oferty SPNJO na WNH

15 października br., na Wydziale Nauk Historycznych Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych gościło z ofertą kursów i międzynarodowych certyfikatów językowych. Była to doskonała okazja, aby zachęcać studentów WNH do pogłębiania znajomości języków obcych, aby nie były one im tak obce.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na prace magisterskie i dyplomowe

Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza do udziału w konkursie na prace magisterskie i dyplomowe o tematyce toruńskiej. Prosimy o zgłaszanie prac do końca grudnia br., rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lutym 2020 roku.

więcej informacji

zdjęcie

Historia pod znakiem rocznic

Katedra Historii XIX-XX wieku i Historii Najnowszej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK zorganizowały ogólnopolską konferencję pt. Historia pod znakiem rocznic. Rocznice historyczne na przestrzeni dziejów (różne perspektywy badawcze).

więcej informacji

zdjęcie

Co jadał Mikołaj Kopernik?

11 października 2019 r. o godzinie 12.00 w Domu Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17), odbył się wykład prof. Jarosława Dumanowskiego pt. Kulinarny renesans. Kuchnia w czasach Kopernika.
Wykład organizowany jest przy okazji wystawy Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku, która trwać będzie do 3 maja 2020 r. (więcej na stronie muzeum.torun.pl)

więcej informacji

Archiwum