Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Ukraińscy naukowcy na stażu na UMK

Od 1 października 2024 r. staże na Wydziale Nauk Historycznych UMK rozpoczęło dwoje ukraińskich naukowców.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Świadczenia w roku akademickim 2024/2025

W roku akademickim 2024/2025 udzielane będą następujące świadczenia dla studentów: stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi.

Instrukcje wypełniania wniosków znajdują się tu: https://www.stypendia.umk.pl/jak-wypelnic-wniosek/

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wykłady gościnne prof. Róberta Barty

 

Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Katedra Historii Wojskowej zapraszają na wykłady gościnne prof. Róberta Barty
(Director of the Institute of History, University of Debrecen). Wykłady wygłoszone zostaną w języku angielskim, odbędą się w Collegium Humanisticum UMK przy ul. W. Bojarskiego 1 w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prezentacja książki dr. Ołeksija Sokyrki

Katedra Historii Wojskowej IHiA zaprasza na prezentację książki pana dr. Ołeksija Sokyrki zatytułowanej Козацький Марс. Держава та військо Козацького Гетьманату в добу Мілітарної революції, 1648–1764 (Kozacki Mars. Państwo i armia Hetmanatu Kozackiego w epoce Rewolucji Militarnej, 1648–1764, Kijów, Wydawnictwo «Tempora», 2023).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na zajęcia

Rejestracja na wykłady wielowydziałowe dla studentów, którzy muszą je zrealizować w semestrze zimowym 2024/25, rozpocznie się 26 września 2024 roku o godzinie 19.00 (potrwa do 9 października 2024 roku).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Stanisław Roszak uhonorowany zdjęciem w gronie dziekanów-nestorów

24 września 2024 r., w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych w Collegium Humanisticum prof. dr hab. Stanisław Roszak odsłonił swoje zdjęcie. Tym samym dołączył do szacownego grona dziekanów-nestorów, których wizerunki zdobią ściany naszej instytucji. Działalność prof. S. Roszaka na rzecz Wydziału została w ten sposób upamiętniona, a jego podobizna będzie przypominać o latach owocnej pracy na stanowisku dziekana, pełnionych w latach 2016-2024.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za trud i oddanie!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody dla UMK i pracowników naszego Wydziału

Na Gali Historyka podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w dniu 18 września 2024 r. w Białymstoku wręczone zostały Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim otrzymał nagrodę w uznaniu za organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego w kategorii „Wydarzenie Roku”. Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK uzyskała Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie archiwistyka i zarządzanie dokumentacją archiwalną. Ponadto prof. dr hab. Krzysztof Kopiński z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł otrzymał Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie wydawnictwa źródłowe.

Natomiast w konkursie „Książka Historyczna Roku im. Prof. Karola Modzelewskiego” laureatami jednej z trzech głównych nagród zostali prof. dr hab. Stanisław Roszak i dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK za publikację „Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Goście z Ukrainy

Na Wydziale Nauk Historycznych UMK gościmy kolejnych ukraińskich naukowców odbywających w Toruniu staż typu job-shadowing w ramach grantu przyznanego naszej Uczelni przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Tym razem jest to pani mgr Iryna Irczak oraz pan dr Andrij Rukkas. Reprezentują oni Wydział Historyczny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, z którym współpracujemy już od wielu lat. Ze strony UMK opiekunem stażu jest dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W profesorskim gronie

W okresie wakacyjnym aż jedenaściorgu naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadano tytuł profesora. Wśród nich są pracownicy naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK. Prezydent RP nadał tytuły profesora: prof. dr hab. Dorocie Michaluk (w dyscyplinie historia) oraz prof. dr hab. Małgorzacie Grupa (w dyscyplinie archeologia).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ekspert od rozwoju humanistyki

Prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych został powołany w skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Nowo wybrane gremium rozpoczęło swoją czteroletnią kadencję w lipcu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii - edycja 2023

Zapraszamy do udziału w Konkursie na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii im. Bronisława Geremka (V edycja, 2023). Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia kierunków humanistycznych i społecznych oraz promotorów ich prac. Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace magisterskie i licencjackie z szeroko rozumianej antropologii historii oraz pokrewnych perspektyw podejmujących analogiczną problematykę (historii codzienności, historii życia prywatnego, historii mentalności, historii pamięci, historii kulturowej, mikrohistorii, historii mówionej, etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa, socjologii, literaturoznawstwa, folklorystyki, etc.) napisane w języku polskim oraz obronione w roku 2021, 2022, 2023.

Uczestnicy konkursu przesyłają swoje prace magisterskie lub licencjackie wraz z załącznikiem w wersji elektronicznej na adres: antropologiahistorii.konkurs@gmail.com do dnia 31 października 2024 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody Rektora dla kadry naukowej

JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas uroczystości, która odbyła się 1 lipca 2024 r. w Auli UMK, przyznał pracownikom naukowym nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, artystyczne, organizacyjne oraz za całokształt pracy na Uniwersytecie. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK: dr Alicja Bartnicka (nagroda indywidualna II stopnia); dr hab. Inga Głuszek, prof. UMK, dr hab. Małgorzata Strzelecka, prof. UMK (nagroda indywidualna III stopnia); prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki (nagroda zespołowa II stopnia); dr Kamil Adamczak, dr Hadrian Ciechanowski, dr hab. Wojciech Piasek, prof. UMK, dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK, dr hab. Grażyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK (wyróżnienie indywidualne); dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK, dr Justyna Orłowska, dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK, prof. dr hab. Stanisław Roszak, dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK, dr Łukasz Czyżewski, prof. dr hab. Sławomir Jóźwiak, dr Marek Kołyszko, prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki (wyróżnienie zespołowe).

Gratulacje dla nagrodzonych!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Goście z Würzburga

Od 22 do 25 maja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu gościły władze Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

VIII spotkanie „Zespołu badań nad zjawiskiem masowego deponowania dóbr”.

17 maja w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu miało miejsce ósme spotkanie „Zespołu badań nad zjawiskiem masowego deponowania dóbr”. Program konferencji obejmował 10 referatów dotyczących skarbów przedmiotów metalowych składanych od eneolitu po wczesne średniowiecze. W konferencji wzięło udział ponad 80 osób, w tym naukowcy z wyższych uczelni i Polskiej Akademii Nauk, służby konserwatorskie oraz muzealnicy z regionu kujawsko-pomorskiego i Polski północnej a także studenci z z Instytutu Archeologii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs „Mistrz Języka Specjalistycznego” na Wydziale Nauk Historycznych rozstrzygnięty!

24 kwietnia 2024 r. odbyła się organizowana przez Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych IV edycja ogólnouniwersyteckiego konkursu „Mistrz Języka Specjalistycznego”. Celem konkursu jest promowanie nauczania języka obcego specjalistycznego oraz zachęcenie studentów do poszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN

Miło nam zawiadomić, że pracownik naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK prof. dr hab. Szymon Olszaniec został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN na kadencję 2024-2027. Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ambasador z historyczną wizytą

Wydział Nauk Historycznych UMK gościł ambasadora Islandii Hannesa Heimissona, który 16 kwietnia odwiedził toruński Uniwersytet z okazji Dni Nordyckich. Wizyta była okazją m.in. do porozmawiania ze studentami i studentkami studiów skandynawsko-bałtyckich, w ramach których prowadzone są zajęcia z historii i kultury Islandii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Badania z ministerialnym wsparciem

Projekt dr. Kamila Adamczaka z Wydziału Nauk Historycznych UMK otrzymał dofinansowanie w konkursie "Ochrona zabytków archeologicznych". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na badania "Osady i cmentarzyska kultury pucharów lejkowatych w Markowicach na Kujawach" przeznaczyło ponad 100 tys. zł.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

"Wampirka" z ludzką twarzą

Oscar Nilsson, pochodzący ze Szwecji rzeźbiarz i archeolog zrekonstruuje twarz tzw. wampirki. Jej szkielet z trójkątną kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi odkryli w 2022 r. archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w czasie badań w Pniu koło Dąbrowy Chełmińskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O historii kuchni polskiej na antenie TVP Historia

Co niedzielę przed południem na antenie TVP Historia emitowane są kolejne odcinki serialu dokumentalnego Historia kuchni polskiej, zrealizowanego w ścisłej współpracy z naszym Instytutem oraz Instytutem Archeologii UMK. W roli narratora zobaczymy prof. Jarosława Dumanowskiego, a jego rozmówcami są również naukowcy z naszego Uniwersytetu. W każdym z 26 odcinków rozmowy z ekspertami, sięgnięcie do źródeł i odwiedziny miejsc ważnych dla historii polskiej kuchni, a potem spotkanie w kuchni, by tam spróbować odtworzyć potrawy sprzed wieków.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi profesorowie

Dwóch naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK dołączyło do grona profesorów. Nominacje otrzymali prof. dr hab. Piotr Oliński oraz prof. dr hab. Adam Szweda.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miecz w wodzie

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęli badania i konserwację miecza z X w. znalezionego w czasie pogłębiania Wisły we Włocławku. Być może to tzw. Ulfberht, czyli oręż wykuty w Europie Zachodniej, a wykończony w innym warsztacie, prawdopodobnie w Skandynawii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Poczwórny sukces naukowców z naszego Wydziału

Czterem projektom naukowców z naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK przyznano finansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2023-2028!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prehistoria zatopiona w morzu

Wrak statku z epoki brązu badali naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To prawdopodobnie najstarsza na świecie jednostka pływająca przewożąca sztaby miedzi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowska popularyzacja

Cmentarzysko w Pniu, badane przez pracowników Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, wygrało w plebiscycie "Archeologiczne sensacje 2023 r." w kategorii najskuteczniej popularyzowane badania 2023 r. Kapituła konkursu doceniła też inne badania, w których uczestniczyli archeolodzy z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SIDAS EZD dla studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją

Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją .

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. P. Oliński laureatem Nagrody Stefana K. Kuczyńskiego

Profesor Piotr Oliński otrzymał III nagrodę w kategorii Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii w tegorocznej edycji Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego za pracę Pogoda i klimat regionów południowobałtyckich od końca XIV do początków XVI w. w źródłach narracyjnych.
Nagroda ta przyznawana jest co roku za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX wieku.

Informacja na stronie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (kliknij, aby przejść)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Naczynia pełne historii

Pozostałości organiczne z 600 naczyń przeanalizowali naukowcy, aby zbadać zmiany w praktykach kulinarnych mieszkańców Europy Północnej między 7. a 3. tysiącleciem p.n.e. W międzynarodowym projekcie uczestniczyli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Historia zamknięta na kłódkę

10 arów sprawdzonej powierzchni, około 100 grobów odkrytych na dwóch cmentarzach: z przełomu X i XI w. oraz z XVII w., w tym szkielet kobiety z kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi oraz dziecka pochowanego twarzą do ziemi – to efekty badań archeologicznych w Pniu koło Dąbrowy Chełmińskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przemoc w starożytnej Grecji: wykład Pani Profesor Jane E. Buikstry z Arizona State University

10 października w Instytucie Archeologii gościliśmy światowej sławy eksperta, Profesor Jane E. Buikstrę z Arizona State University. Pani Profesor wygłosiła wykład na temat przemocy w okresie archaicznym (700-480 p.n.e.) w starożytnej Grecji. Organizacja wykładu była możliwa dzięki finansowaniu uzyskanemu w IDUB UMK. Dziękujemy Pani Profesor za bardzo ciekawy wykład oraz wszystkim Uczestnikom!

więcej informacji

Archiwum