Wiadomości

Trwa rejestracja na studia na rok 2025/26!
Od 3 czerwca trwa rejestracja na studia na UMK!

Start rekrutacji na studia!
3 czerwca zostały otwarte elektroniczne zapisy na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2025/2026. Kandydaci i kandydatki mogą wybierać z oferty ponad stu kierunków studiów!

„Święte Jezioro” w programie I Festynu historyczno-archeologicznego „Śladami dziedzictwa gminy Papowo Biskupie”
Na zaproszenie Samorządu gminy Papowo Biskupie, w dniu 27 czerwca br. archeolodzy z Instytutu Archeologii, we współpracy z etnologami oraz studentami z naszego Uniwersytetu i innych ośrodków akademickich, zaprezentują inscenizację przybliżającą obrzędy i zachowania rytualne, które mogły mieć miejsce w Papowie Biskupim przed setkami lat.

Nasza Badaczka w Chinach

Prof. Marcin Pawlak uczestnikiem Symposium Peregrinum 2025
W dniach 11-13 czerwca 2025 roku w Noto na Sycylii odbyła się kolejna konferencja z cyklu Symposium Peregrinum. Tym razem temat przewodni konferencji brzmiał: Tyranny s a Political, Historical, Literary, Philosophical and Religious Concept. W czasie konferencji pracownik naszego Instytutu, prof. Marcin Pawlak wygłosił referat zatytułowany Tyrants in Greek Cities during the Roman Empire.
Konferencje Symposium Peregrinum odbywają się od 2013 roku i gromadzą badaczy zajmujących się historią starożytną obszaru wokół Morza Śródziemnomorskiego. Cechą charakterystyczną jest to, że konferencje corocznie odbywają się w innym miejscu (stąd ta peregrynacja w nazwie).

Finał projektu "1000-lecie Królestwa Polskiego"
Od lutego do kwietnia szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i polonijne realizowały zadania w ramach projektu edukacyjnego „1000-lecie Królestwa Polskiego”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, Minister Edukacji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Sponsorami nagród byli Fundacja Totalizatora Sportowego oraz Wydawnictwo Literatura.

Od 1 czerwca rozpoczynamy nabór na studia podyplomowe
Od 1 czerwca do 30 września rozpoczyna się nabór na studia podyplomowe prowadzone na Wydziale Nauk Historycznych UMK
w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją
w zakresie kancelarii tajnej i ochrony informacji niejawnych

Dr Piotr Pranke w komisji oceniającej wnioski grantowe ERC

Ocena zajęć dydaktycznych
25 stycznia w systemie USOS zostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko kilka minut.

Projekt dr Anny Maleszki z dofinansowaniem OPUS 27
Projekt dr Anny Maleszki z Katedry Historii Średniowiecza i Nauk Pomocniczych Historii pt. "Circumspecti cives – obywatelskość w miastach nadbałtyckiej Hanzy. Studium komparatystyczne" uzyskał finansowanie w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 27 w panelu HS3. Członkami zespołu badawczego są dwaj inni naukowcy z Katedry HŚiNPH: prof. dr hab. Roman Czaja oraz dr Cezary Kardasz. Prace badawcze zespołu w ciągu kolejnych czterech lat zostaną objęte dofinansowaniem w wysokości 1 237 903 zł.

Nowa twarz "wampirki"
Wizerunek tzw. wampirki z Pnia upublicznił Oscar Nilsson, pochodzący ze Szwecji rzeźbiarz i archeolog, który wykonał rekonstrukcję twarzy młodej kobiety, pochowanej na cmentarzu koło Dąbrowy Chełmińskiej z trójkątną kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi. Nietypowy pochówek odkryli w 2022 r. archeolodzy z UMK.

Rada dla dziedzictwa kulturowego
21 października prezydent miasta Paweł Gulewski wręczył akty powołania do Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia. W jej składzie znalazło się ośmioro badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Spotkanie Rektorów UMK i Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego
W dniu 11 października 2024 r. Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się z Rektorem Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego, prof. dr hab. Ołeksandrem Czerewką.
W ubiegłym roku obie uczelnie podpisały oficjalną umowę o współpracy, która ma na celu rozwijanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych. Warto podkreślić, że historycy z uniwersytetu w Czerkasach współpracują z naukowcami z Wydziału Nauk Historycznych UMK od wielu lat, co przynosi wymierne efekty w obszarze badań i wymiany doświadczeń.
W spotkaniu uczestniczyli również prof. dr hab. Jewhen Sinkewycz oraz dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK, którzy wspierają inicjatywy współpracy międzynarodowej.
Dzięki tym kontaktom, Wydział Nauk Historycznych UMK ma możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej oraz badawczej, co przyczynia się do międzynarodowego rozwoju akademickiego naszych studentów i pracowników.

Najnowszy tom Sprawozdań Archeologicznych dedykowany prof. Jolancie Małeckiej-Kukawce
Właśnie ukazał się najnowszy tom Sprawozdań Archeologicznych (numer 76/1), jednego z najważniejszych i najlepszych periodyków archeologicznych w naszym kraju, publikowanych w języku angielskim. Tom ten dedykowany jest Pani Profesor Jolancie Małeckiej-Kukawce, wieloletniemu i zasłużonemu pracownikowi Instytutu Archeologii UMK, w podziękowaniu za jej wkład w rozwój metody traseologicznej w Polsce. Redakcji tej wyjątkowej publikacji, z ramienia naszej Uczelni, podjęli się członkowie Zespołu do badań traseologicznych i studiów nad rezyduami, działającego przy WNH dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK oraz dr Justyna Orłowska.

Nagrody dla UMK i pracowników naszego Wydziału
Na Gali Historyka podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w dniu 18 września 2024 r. w Białymstoku wręczone zostały Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim otrzymał nagrodę w uznaniu za organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego w kategorii „Wydarzenie Roku”. Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK uzyskała Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie archiwistyka i zarządzanie dokumentacją archiwalną. Ponadto prof. dr hab. Krzysztof Kopiński z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł otrzymał Nagrodę Honorową im. Joachima Lelewela w uznaniu za wybitny wkład w naukę w dziedzinie wydawnictwa źródłowe.
Natomiast w konkursie „Książka Historyczna Roku im. Prof. Karola Modzelewskiego” laureatami jednej z trzech głównych nagród zostali prof. dr hab. Stanisław Roszak i dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK za publikację „Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Goście z Ukrainy
Na Wydziale Nauk Historycznych UMK gościmy kolejnych ukraińskich naukowców odbywających w Toruniu staż typu job-shadowing w ramach grantu przyznanego naszej Uczelni przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Tym razem jest to pani mgr Iryna Irczak oraz pan dr Andrij Rukkas. Reprezentują oni Wydział Historyczny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, z którym współpracujemy już od wielu lat. Ze strony UMK opiekunem stażu jest dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK.

W profesorskim gronie
W okresie wakacyjnym aż jedenaściorgu naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadano tytuł profesora. Wśród nich są pracownicy naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK. Prezydent RP nadał tytuły profesora: prof. dr hab. Dorocie Michaluk (w dyscyplinie historia) oraz prof. dr hab. Małgorzacie Grupa (w dyscyplinie archeologia).

Ekspert od rozwoju humanistyki
Prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych został powołany w skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Nowo wybrane gremium rozpoczęło swoją czteroletnią kadencję w lipcu.