Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Drzwi Otwarte i Dni Nordyckie na WNH

Serdecznie zapraszamy studentów, uczniów i nauczycieli oraz pasjonatów historii i entuzjastów kultury Skandynawii na niezwykłe wydarzenie - Drzwi Otwarte i Dni Nordyckie, pod hasłem „Kierunek Skandynawia”, które odbędą się 16 i 17 kwietnia 2024 r.!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

GODZINY DO DYSPOZYCJI WYKŁADOWCY

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK ogłasza w dniu 16 KWIETNIA 2024 R. GODZINY DO DYSPOZYCJI WYKŁADOWCY. W ich ramach, za zgodą wykładowcy, studenci w godzinach zajęć mogą uczestniczyć w wydarzeniach Drzwi Otwartych WNH/ Dniach Nordyckich.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konferencja "Słodycz oświecenia. Smak, przyjemność i szczęście w XVIII wieku"

W dniach 18–19 kwietnia 2024 r. w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu, ul. W. Bojarskiego 1 odbędzie się konferencja "La douceur des Lumières. Le goût, le plaisir et le bonheur au XVIIIe siècle Słodycz oświecenia. Smak, przyjemność i szczęście w XVIII wieku".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Drugie posiedzenie Seminarium Naukowego im. prof. Jerzego Wojciecha Borejszy

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na drugie posiedzenie Seminarium Naukowego im. prof. Jerzego Wojciecha Borejszy. Odbędzie się ono 23 kwietnia 2024 r. (wtorek) w Collegium Humanisticum UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, sala Rady Wydziału C. 0.39 (parter) o godz. 16:30.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

I Sympozjum Naukowe Historyków XIX wieku

Zapraszamy na I Sympozjum Naukowe Historyków XIX wieku, które odbędzie się w dniach 17-18 maja br. na terenie krakowskiego Collegium Novum. Konferencja organizowana jest przez studencką społeczność, a zwłaszcza prężnie działającą Sekcję Historii XIX wieku UJ.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O historii kuchni polskiej na antenie TVP Historia

Co niedzielę przed południem na antenie TVP Historia emitowane są kolejne odcinki serialu dokumentalnego Historia kuchni polskiej, zrealizowanego w ścisłej współpracy z naszym Instytutem oraz Instytutem Archeologii UMK. W roli narratora zobaczymy prof. Jarosława Dumanowskiego, a jego rozmówcami są również naukowcy z naszego Uniwersytetu. W każdym z 26 odcinków rozmowy z ekspertami, sięgnięcie do źródeł i odwiedziny miejsc ważnych dla historii polskiej kuchni, a potem spotkanie w kuchni, by tam spróbować odtworzyć potrawy sprzed wieków.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konkurs „Mistrz Języka Specjalistycznego”

Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych UMK serdecznie zaprasza studentów II roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich do wzięcia udziału w IV edycji konkursu „Mistrz Języka Specjalistycznego”, który odbędzie się w dniach 15-26 kwietnia 2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Jarosław Dumanowski z prestiżowym tytułem Promotora Polski

W poniedziałek 25 marca 2024 roku podczas 31. Welconomy Forum w Toruniu nagrodzono Promotorów Polski z Kujaw i Pomorza, których osiągnięcia budują wizerunek naszej marki narodowej. Symboliczne statuetki odebrały dwie osoby: profesor Jarosław Dumanowski z naszego Instytutu oraz dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy dr Maciej Figas. Konkurs "Promotor Polski" jest jednym z kilku organizowanych przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nowi profesorowie

Dwóch naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK dołączyło do grona profesorów. Nominacje otrzymali prof. dr hab. Piotr Oliński oraz prof. dr hab. Adam Szweda.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Andrzej Tretyn rektorem UMK

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn został wybrany rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencję 2024-2028. Rektor elekt obejmie stanowisko 1 września 2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Miecz w wodzie

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęli badania i konserwację miecza z X w. znalezionego w czasie pogłębiania Wisły we Włocławku. Być może to tzw. Ulfberht, czyli oręż wykuty w Europie Zachodniej, a wykończony w innym warsztacie, prawdopodobnie w Skandynawii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Poczwórny sukces naukowców z naszego Wydziału

Czterem projektom naukowców z naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK przyznano finansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2023-2028!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prehistoria zatopiona w morzu

Wrak statku z epoki brązu badali naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To prawdopodobnie najstarsza na świecie jednostka pływająca przewożąca sztaby miedzi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ziemie Odzyskane (literatura – komiks – film). Wokół fenomenu kulturowego

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Nauk Historycznych i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej Ziemie Odzyskane (literatura – komiks – film). Wokół fenomenu kulturowego. Konferencja odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-17 maja 2024 roku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Objazd naukowy studentów archeologii

W dniu 12 stycznia 2024 roku w ramach zajęć z przedmiotów Słowiańszczyzna plemienna i Archeologia wczesnych państw grupa studentów studiów licencjackich uczestniczyła objeździe naukowym. Celem wyjazdu było obejrzenie kilku najbardziej interesujących obiektów łączonych z okresem wczesnego średniowiecza, między innymi zawitano na obiekty w Gronowie, Jedwabnie i Napolu. Dotarliśmy również na zamek w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie zwiedziliśmy prezentowaną w tym miejscu wystawę poświęconą badaniom wykopaliskowym w Kałdusie.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Publikacja „Wczesnośredniowieczne grodziska w Polsce. Tom 8. Powiat inowrocławski”

Pracownicy Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza sfinalizowali dwuletni projekt „Opracowanie materiałów źródłowych z wczesnośredniowiecznych grodzisk na Kujawach (powiat inowrocławski)” realizowanym w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”. Efektem końcowym jest publikacja pt. „Wczesnośredniowieczne grodziska w Polsce. Tom 8. Powiat inowrocławski” przygotowana przy współudziale pracowników Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowska popularyzacja

Cmentarzysko w Pniu, badane przez pracowników Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, wygrało w plebiscycie "Archeologiczne sensacje 2023 r." w kategorii najskuteczniej popularyzowane badania 2023 r. Kapituła konkursu doceniła też inne badania, w których uczestniczyli archeolodzy z UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

SIDAS EZD dla studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją

Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją .

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. P. Oliński laureatem Nagrody Stefana K. Kuczyńskiego

Profesor Piotr Oliński otrzymał III nagrodę w kategorii Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii w tegorocznej edycji Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego za pracę Pogoda i klimat regionów południowobałtyckich od końca XIV do początków XVI w. w źródłach narracyjnych.
Nagroda ta przyznawana jest co roku za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX wieku.

Informacja na stronie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (kliknij, aby przejść)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Listopadowy wieczór wspomnień

W dniu 21 listopada 2023 r., na Wydziale Nauk Historycznych UMK odbył się Listopadowy wieczór wspomnień, podczas którego obchodziliśmy 30. rocznicę jego istnienia. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło okazję do refleksji nad dorobkiem Wydziału oraz wspólnego podsumowania trzech dekad działalności.

Spotkanie, w którym wzięli udział Dziekan oraz szacowni poprzednicy, stanowiło wspaniałą podróż przez historię Wydziału – od momentu powstania, przez zmiany siedzib, po dynamiczny rozwój, który doprowadził nas do współczesności. Dr Hadrian Ciechanowski, przygotowując prezentację ilustrującą przemiany strukturalne naszej jednostki, ukazał unikalną i fascynującą historię rozwoju nauk historycznych na UMK.

Prof. Janusz Małłek, pierwszy Dziekan WNH, podzielił się swoimi wspomnieniami, a także wspólnie z uczestnikami spotkania skosztował jubileuszowego tortu, symbolizującego trzy dekady sukcesów i osiągnięć Wydziału.

Obchody zgromadziły liczne grono pracowników, emerytów i studentów, którzy w duchu jedności i dumy uczcili 30 lat Wydziału Nauk Historycznych. To ważne wydarzenie stanowi również okazję do podziękowania wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju i sukcesów naszej jednostki.

Dziękujemy za zapisanie się w historii naszego Wydziału! Życzymy kolejnych lat pełnych nowych osiągnięć i inspirujących działań naukowych.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z antropologii historii im. Bronisława Geremka IV edycja (2022).

Pierwszą nagrodę w kategorii prac magisterskich otrzymała Marta Pawlińska za pracę pt. "Nie trzeba się załamywać, jest się przecież mężczyzną". Obrazy męskości w pamiętnikach polskich mężczyzn pracujących przymusowo na rzecz Trzeciej Rzeszy, napisaną pod opieką dr. hab. Piotra M. Majewskiego.

Wyróżnienie w kategorii prac magisterskich otrzymał Mateusz Ścisły za pracę pt. Granice w XVII-wiecznej Europie i ich postrzeganie w narracjach wybranych staropolskich peregrynantów, napisaną pod opieką prof. dr. hab. Roberta Kołodzieja.

Wyróżnienie w kategorii prac magisterskich otrzymała Monika Szamik za pracę pt. Mieszczańska (nie)codzienność zamościan w drugiej połowie XVII stulecia w „Efemerosie” Bazylego Rudomicza, napisaną pod opieką dr hab. Agnieszki Januszek-Sieradzkiej.

[Jury w kategorii prac magisterskich odstąpiło od przyznania drugiej oraz trzeciej nagrody, postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień].

Nagrodę w kategorii prac licencjackich otrzymał Bartłomiej Pocielej za pracę pt. "Oj, z jego ciała ja pierogów napiekę" – zjawisko zbrodni z miłości na przykładzie historii Sebastiana Miaszczyka oraz Reginy Gączykowej, napisaną pod opieką dr. Stanisława Witeckiego.

Gratulujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Naczynia pełne historii

Pozostałości organiczne z 600 naczyń przeanalizowali naukowcy, aby zbadać zmiany w praktykach kulinarnych mieszkańców Europy Północnej między 7. a 3. tysiącleciem p.n.e. W międzynarodowym projekcie uczestniczyli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Historia zamknięta na kłódkę

10 arów sprawdzonej powierzchni, około 100 grobów odkrytych na dwóch cmentarzach: z przełomu X i XI w. oraz z XVII w., w tym szkielet kobiety z kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi oraz dziecka pochowanego twarzą do ziemi – to efekty badań archeologicznych w Pniu koło Dąbrowy Chełmińskiej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Przemoc w starożytnej Grecji: wykład Pani Profesor Jane E. Buikstry z Arizona State University

10 października w Instytucie Archeologii gościliśmy światowej sławy eksperta, Profesor Jane E. Buikstrę z Arizona State University. Pani Profesor wygłosiła wykład na temat przemocy w okresie archaicznym (700-480 p.n.e.) w starożytnej Grecji. Organizacja wykładu była możliwa dzięki finansowaniu uzyskanemu w IDUB UMK. Dziękujemy Pani Profesor za bardzo ciekawy wykład oraz wszystkim Uczestnikom!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia w roku 2023/24

Stypendium rektora – otwarcie generatora 11 października godz. 09:00 - 18 października godz. 15:00.
Komisja Stypendialna będzie przyjmowała wydrukowane wnioski o przyznanie stypendium rektora w budynku Wydziału Teologicznego (hol na parterze), ul. Gagarina 37 (koło klubu Od Nowa) w dniach 16 (poniedziałek), 17 (wtorek) i 18 (środa) października 2023 r. od godziny 9:00 do 16:00.
W wyjątkowych sytuacjach wnioski mogą być wysłane pocztą za potwierdzeniem odbioru w terminie do dnia 18 października br. UWAGA! liczy się data stempla pocztowego) na adres:
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
ul. Gagarina 11
87-100 Toruń
Komisja Stypendialna pokój 408

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

20 lat Polskiej Misji Historycznej

Uroczystym posiedzeniem Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej podsumowano ponad 20-letnią działalność tej inicjatywy. Podczas spotkania uczczono zasługi prof. dr. hab. Helmuta Flacheneckera, wieloletniego członka Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej oraz jej opiekuna na Uniwersytecie w Würzburgu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W Radzie Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Miło nam zawiadomić, że pracownik naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK prof. dr hab. Bogusław Dybaś został powołany do Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Ochrona zabytków archeologicznych

W Katedrze Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK realizowane są obecnie dwa projekty w ramach programu rządowego „Ochrona zabytków archeologicznych”:

Opracowanie materiałów źródłowych z wczesnośredniowiecznych grodzisk na Kujawach (powiat inowrocławski)” [projekt realizowany w latach 2022-2023]

Wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe w Grucznie na Pomorzu Wschodnim – badania XIX-XX  wiek [projekt realizowany w latach 2023-2024]

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zjedz jak Kopernik

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika szefowie kuchni z wybranych toruńskich restauracji zapraszają do degustacji dań inspirowanych przepisami z XVI w. "Zjedz jak Kopernik" to jedno z wydarzeń towarzyszących toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK

Dziś, 1 września 2023 r., nasz Wydział Nauk Historycznych UMK obchodzi swoje trzydziestolecie. 1 września 1993 roku odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK pod przewodnictwem Dziekana prof. dr hab. Janusza Małłka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Koperniku

Czy Kopernik był kobietą? Jak Kopernik ruszył Ziemię? Na pytania dotyczące słynnego astronoma, które internauci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google, odpowiada prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

W profesorskim gronie

Troje kolejnych naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało nominacje profesorskie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Polska. Dwanaście wieków

Nakładem krakowskiego Wydawnictwa "Biały Kruk" ukazał się obszerny album pt. "Polska. Dwanaście wieków". Jego autorami są Adam Bujak (fotografie) i Wojciech Polak (tekst). Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z autorami tej książki wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody rektora dla kadry wspierającej

28 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień rektora UMK dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szkice do portretu Kopernika

Czy Kopernik posługiwał się językiem polskim? Jaki był jego stosunek do zakonu krzyżackiego? To tylko część wątków, które porusza książka "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu" autorstwa prof. Janusza Małłka, wznowiona przez Wydawnictwo Naukowe UMK z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wielka modernizacja – konferencja

W ramach grantu Nauka dla Społeczeństwa. Człowiek twórcą historii XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich (17-20 września Białystok 2024) – w Lublinie odbędzie się w dniach 24-26 maja 2023 r. konferencja  pt. Wielka modernizacja – Europa Środkowa od połowy XIX do końca lat trzydziestych XX wieku. Jej kierownikami naukowymi są: dr hab. Marek Sioma, prof. UMCS, prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow, oraz i dr hab. Beata Surmacz (IEŚ).

Organizatorami instytucjonalnymi są: Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytut Europy Środkowej w Lublinie. Tematem wiodącym uczynili organizatorzy modernizację, rozumiejąc ją jako proces, który, naszym zdaniem, pozwala nie tylko na wieloaspektowe spojrzenie na szereg zagadnień ale także na pokazanie ciągłości zachodzących procesów. Obrady odbędą się w dwóch panelach: Państwa i narody oraz Infrastruktura i metropolie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkanie z delegacją Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK prof. dr hab. Stanisław Roszak spotkali się z delegacją Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego: rektorem prof. Oleksandrem Cherevko, prof. Yevhenem Sinkevychem oraz prof. Olgą Morozovą. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Czerkaski Uniwersytet Narodowy będą zacieśniać współpracę m.in. w zakresie wymiany studenckiej i prowadzenia wspólnych badań.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Marcelemu Łukowiczowi

Serdecznie zapraszamy społeczność naszego Wydział Nauk Historycznych UMK na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej zasłużonemu mieszkańcowi i miłośnikowi Torunia - doktorowi medycyny Marcelemu Łukowiczowi. Uroczystość odbędzie się 16 maja 2023 r. o godzinie 14:00, przy kamienicy, w której żył i pracował Marceli Łukowicz, mieszczącej się na ulicy św. Katarzyny 10 w Toruniu.
Podczas uroczystości będziemy mieli okazję uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka, który był nie tylko cenionym lekarzem wojskowym i działaczem społecznym, ale także radnym Miasta Torunia w latach 1934-1939. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej, zapraszamy wszystkich uczestników na wystawę "Marceli Łukowicz (1889-1979): doktor medycyny, lekarz wojskowy, działacz społeczny, polski patriota", prezentowaną w Muzeum Twierdzy Toruń (Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) przy ulicy Wały Gen. Sikorskiego 23/25.
Będzie to wyjątkowe wydarzenie dla miłośników historii oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać sylwetkę wybitnego mieszkańca Torunia. Serdecznie zapraszamy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Skarby z jeziora

450 ozdób z brązu oraz liczne ludzkie kości odkryli archeolodzy na terenie dawnego jeziora na Pojezierzu Chełmińskim. Prawdopodobnie są to artefakty związane z rytuałami ofiarnymi z przełomu epoki brązu i żelaza lub z początku epoki żelaza, czyli około VII-VI w. p.n.e.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wykład dr Liudasa Glemžy z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 o godz. 11.30 w sali AB.1.07 odbędzie się wykład dr Liudasa Glemžy z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie na temat: ,,Dyskusja nad Konstytucją 3go Maja w historiografii i współczesnym społeczeństwie litewskim" (wykład w języku polskim) organizowany w ramach Programu Erasmus+. Dr Liudas Glemža zajmuje się historią Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVIII wieku.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spotkania polsko-ukraińskie IV

Katedra Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz Wojskoznawcze Koło Naukowe organizują w dniu 19 kwietnia 2023 r. „Spotkania Polsko-Ukraińskie IV’. Przedsięwzięcie to jest imprezą cykliczną, poświęconą historii oraz współczesnym problemom Polski i Ukrainy, a także wzajemnym relacjom obu państw. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w marcu 2016 r. Tym razem w „Spotkaniach Polsko-Ukraińskich” wezmą udział: prof. dr hab. Iryna Matiasz (Naukowe Towarzystwo Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych / WNH UMK), prof. dr hab. Władysław Werstiuk (Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie) oraz dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK (IHiA UMK). Wszyscy troje są członkami międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917-1921. Temat spotkania to: „W interesie imperialistów” – współczesna i historyczna rosyjska (sowiecka) propaganda ukazująca Ukraińców jako działających na rzec obcych (zachodnich) państw. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Podcast promujący Experimental Archaeology Conference 13

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Prof. Grzegorza Osipowicza z Prof. Lindą Hurcombe z University of Exeter w ramach Meeting of Minds w cyklu Finally Friday, promującej Experimental Archaeology Conference. 13 edycja kongresu została zaplanowana na 1-3 maja br. na Naszym Uniwersytecie.

więcej informacji

Archiwum