Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

zdjęcie

Rekrutacja 2019 – ogłoszenie wyników

Na indywidualnych kontach kandydatów na studia w systemie IRK o godzinie 14:00 pojawiły się wyniki pierwszego naboru na studia I stopnia i jednolite magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Osoby zakwalifikowane mają czas na złożenie dokumentów od 17 do 22 lipca 2019 roku.

więcej informacji

zdjęcie

Szkoła Doktorska "Academia Artium Humaniorum" - Rekrutacja

Ruszyła rekrutacja do Szkoły Doktorskiej "Academia Artium Humaniorum" na rok akademicki 2019/2020.

Szkoła Doktorska "Academia Artium Humaniorum" będzie kształciła doktorantów w dziedzinach nauk humanistycznych, teologicznych oraz w dziedzinie sztuki, dla dyscyplin: archeologia, filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o sztuce, nauki teologiczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Rekrutacja odbywa się od 02.07.2019 r. do 06.09.2019 r.

więcej informacji

zdjęcie

Rekrutacja 2019 - ważne terminy

Do czwartku 11 lipca potrwa rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2019/2020.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pani prof. Irena Kossowska z Katedry Historii Sztuki i Kultury WNH otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za scenariusz i kuratorstwo (wspólnie z Panem dr. Łukaszem Kossowskim) wystawy „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 czerwca 2019 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.

więcej informacji

zdjęcie

Ocena zajęć dydaktycznych

Otwarte zostały kwestionariusze ankiet oceny zajęć dydaktycznych dla wszystkich zajęć realizowanych w semestrze letnim i całym roku akademickim 2018/2019.

więcej informacji

zdjęcie

Majówka WNH

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych prof. dr hab. Stanisław Roszak serdecznie zaprasza na Majówkę WNH, która rozpocznie się 5 czerwca br. o godz. 10.00.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - Spotkanie

Wszystkich uczestników programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej, którzy złożyli wnioski o szkolenie praktyczne, zapraszamy na uroczyste zakończenie obecnej edycji  programu na UMK. 

więcej informacji

zdjęcie

V Bieg z książką, czyli skok do potęgi!

26 maja 2019 odbyła się piąta edycja Biegu z książką SKOK DO POTĘGI organizowana przez Program “Absolwent UMK” oraz Klub Maratoński UMK przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Tegoroczna edycja nawiązywała do ogłoszonego w 2019 Roku Matematyki. W ramach imprezy odbył się bieg główny, bieg dodatkowy Rozbiegana Mama oraz sztafeta.

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Norman Davies doktorem honoris causa UMK

Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podjął decyzję o nadaniu wybitnemu brytyjskiemu historykowi, prof. Normanowi Daviesowi tytułu doktora honoris causa UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Wybory Prodziekana do Spraw Studenckich

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu zaprasza wszystkich członków Rady Wydziału Nauk Historycznych na zebranie celem wyboru:

PRODZIEKANA DO SPRAW STUDENCKICH

więcej informacji

zdjęcie

Juwenaliowe godziny rektorskie

W związku z juwenaliami w czwartek 23 maja br. od godz. 15:00 będą obowiązywały godziny rektorskie. Piątek 24 maja br. będzie w całości wolny od zajęć dydaktycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs "Mistrz Języka Specjalistycznego” rozstrzygnięty!

16 maja 2019 odbyła się organizowana przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych II edycja ogólnouniwersyteckiego konkursu „Mistrz Języka Specjalistycznego”. Celem konkursu było promowanie nauczania języka obcego specjalistycznego oraz zachęcenie studentów do poszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie. 

więcej informacji

zdjęcie

Dr Jacek Rakoczy w Radzie Partnerów PIA w Atenach

Dr Jacek Rakoczy, Prodziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK, na mocy zarządzenia Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został powołany w skład Rady Partnerów Polskiego Instytutu Archeologicznego (PIA) w Atenach na okres do sierpnia 2020 r.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Laureatka konkursu PRELUDIUM

W 16. edycji konkursu PRELUDIUM, laureatką została mgr Magdalena Kozicka za projekt "Trzecia fala neolityzacji ziem polskich. Chronologia i dynamika procesu na podstawie dat radiowęglowych i modelowania bayesowskiego". Uzyskała dofinansowanie na badania w kwocie 207 466 zł. Mgr Magdalena Kozicka jest uczestniczką studiów doktoranckich z zakresu archeologii na Wydziale Nauk Historycznych. 

więcej informacji

zdjęcie

Tytuł doctor honoris causa dla prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego

Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie postanowił nadać tytuł doktora honorowego prof. dr hab. Krzysztofowi Mikulskiemu, pracownikowi Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. 

więcej informacji

zdjęcie

Czterej pancerni i pies – konferencja

23-25 maja br. odbyła się na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konferencja poświęcona filmowi "Czterej pancerni i pies".

więcej informacji

zdjęcie

Konferencja "Człowiek – Informacja. Książka. Media"

Studenckie Koło Naukowe Architektury Informacji SPEKTRUM oraz Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe ePRINT działające przy Instytucie Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu zorganizowały IV Ogólnopolską Konferencję Naukową „Człowiek – Informacja. Książka. Media”. Konferencja odbyła się 23 maja br. w sali C.0.39 (Collegium Humanisticum - Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych).

więcej informacji

zdjęcie

Ruszyła rekrutacja na studia!

Ruszyła rekrutacja na studia prowadzona na Wydziale Nauk Historycznych. Rekrutacja odbywa się za pomocą systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów. Pełna oferta Wydziału dostępna jest w zakładce Kandydat. Natomiast ważne informacje dotyczące rekrutacji, w tym szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie głównej UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Macierzyństwo. Antropologiczna opowieść - Konferencja

15-16 maja 2019 roku w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (sala widowiskowa), odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod tytułem "Macierzyństwo. Antropologiczna opowieść". Konferencję zorganizowały: Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej i Katedra Kulturoznawstwa UMK w Toruniu wraz z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Oddział w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

TFNiS 2019: Oblicza komunikacji

Blisko 130 imprez z ponad 30 dziedzin znalazło się w programie 19. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbył się pomiędzy 24 a 28 kwietnia br.

więcej informacji

zdjęcie

Dziekanat Przyjazny Studentom

Z radością informujemy, że nagrodę Uniwersyteckiej Gali Charytatywnej „Gala Copernicana” w kategorii Dziekanat Przyjazny Studentom otrzymał Dziekanat Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Drzwi Otwarte WNH

Wydział Nauk Historycznych 19 marca br. zorganizował "Drzwi Otwarte" pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny na WNH”. To była doskonała okazja do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze zespoły badawcze na UMK

4 kwietnia br. Rektor UMK wręczył nagrody przedstawicielom priorytetowych zespołów badawczych, które wyłoniono w konkursie ogłoszonym w ramach projektu „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”. Wśród wyróżnionych zespołów badawczych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

Zapraszamy na wykład dra Geralda Kozicza

14 maja br. o godz 13.30 odbył się wykład dr. Geralda Kozicza (Graz University of Technology) pt. "The Kalacakra Stupa: Just an Architectural Representation of Highest Buddhist Theology?", zorganizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wykład miał miejsce w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 w budynku Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Wykłady gościnne profesorów z Oldenburga

13-14 maja br. na UMK gościli dwaj naukowcy z Carl von Ossietzky Universität z Oldenburga: Profesor Malte Rolf i Profesor Michael Sommer.

więcej informacji

zdjęcie

Wykład dr hab. Diany Lange

13 maja br. o godz 16.45 odbył się wykład dr hab. Diany Lange (Humboldt University of Berlin) pt. "Reading Maps and Drawings: An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama", zorganizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wykład miał miejsce w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 w budynku Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Wykład prof. Swietłany Czerwonnajej

6 maja br. o godz. 16.45 odbył się wykład prof. Swietłany Czerwonnajej, pt. „Krym, jako integralna część Ukrainy", zorganizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wykład miał miejsce w Collegium Humanisticum, w sali AB.1.16. (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Wykład dr Felicii Diaconu

Wykład dr Felicii Diaconu z Alexandru Ioan Cuza Police Academy, Bucharest, Romania.

więcej informacji

zdjęcie

Rektorski obiad na Festiwalu Smaków

Obiad prezydencko-rektorski, podczas którego prezydent Torunia i Rektor UMK wspólnie przygotowali posiłek, uświetnił Toruński Festiwal Smaków. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy, która 13 i 14 kwietnia odbyła się w Centrum Targowym „Park”, jest dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - wniosek o powołanie na szkolenie praktyczne

Uwaga uczestnicy Legii Akademickiej!

więcej informacji

zdjęcie

Program praktyk "Mój rozwój"

STUDENCIE, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje Ci atrakcyjny PROGRAM PRAKTYK. Zapomnij o parzeniu kawy i stercie dokumentów do kserowania. Jako PRAKTYKANT będziesz zaangażowany w ciekawe projekty, poznasz ludzi, którzy z pasją wykonują swoją pracę. Zyskasz nowe doświadczenia, zmierzysz się z ciekawymi wyzwaniami, a także poznasz tematykę FUNDUSZY EUROPEJSKICH „od kuchni”.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii

Przedmiotem konkursu są oryginalne prace magisterskie z zakresu antropologii historii, napisane w języku polskim oraz obronione w roku ogłoszenia konkursu lub roku poprzedzającym.

więcej informacji

zdjęcie

Staż w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zaprasza do aplikowania na Wakacyjny Staż Studencki!
Zachęcamy studentów, którzy chcieliby przez miesiąc współpracować z analitykami wykonującymi zadania bezpośrednio dla Prezydenta RP i Szefa BBN. Gotowych zdobyć doświadczenie i kompetencje na najwyższym szczeblu administracji państwowej, a także wykonać pierwszy krok w drodze do podjęcia kariery zawodowej.

więcej informacji

zdjęcie

Od mocarstwa do protektoratu. Przyczyny upadku Rzeczypospolitej - Spotkanie

Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Górskiego zorganizowało panel dyskusyjny "Od mocarstwa do protektoratu. Przyczyny upadku Rzeczypospolitej". Spotkanie odbyło się 15 kwietnia br. o 13.00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Senator RP o relacjach Kościoła z państwem

Koło Naukowe Historyków Pamięci wraz z Instytutem Historii i Archiwistyki UMK zorganizowało spotkanie poświęcone relacjom Kościoła z państwem po II wojnie światowej. Spotkanie odbyło się 9 kwietnia br. o godzinie 15:00 w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK (C.0.39 – budynek Collegium Humanisticum). Prelekcję wygłosił prof. Jan Żaryn, senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenie miało charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

więcej informacji

zdjęcie

Naukowcy z Chin na WNH

W dniach 18-23 marca br., Wydział Nauk Historycznych gościł przedstawicieli Wydziału Historii i Kultury Tianjin Normal University (TNU) w Chinach - dziekana prof. Sun Li Tian oraz mgr Wang Yuantian.

więcej informacji

zdjęcie

W Komitecie Naukoznawstwa PAN

Z radością informujemy, że 26 marca 2019 r. dr hab. Veslava Osińska z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii została powołana na członka Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2019-2022.

 

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Dumanowski "Przyjacielem Smaku"

Dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych został laureatem nagrody Ars Coquinaria przyznawanej przez Akademię Gastronomiczną w Polsce. Naukowca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyróżniono w kategorii "Przyjaciel Smaku".

więcej informacji

zdjęcie

NKN FORUM o szkołach doktorskich

20 marca 2019 r., na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się druga debata w ramach cyklu NKN FORUM. Tematem obrad były szkoły doktorskie  - nowa forma kształcenia doktorantów, wprowadzona w Ustawie 2.0.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Najlepsze prace dyplomowe nagrodzone

Rozstrzygnięto XXVIII edycję konkursu Towarzystwa Miłośników Toruniu na najlepsze prace dyplomowe o Toruniu. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się studenci Wydziału Nauk Historycznych UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Niezwykłe odkrycie archeologów

Dwóch doktorantów archeologii – Mateusz Sosnowski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) oraz Jerzy Czerniec (Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, absolwent UMK) – dokonało niezwykłego odkrycia w Borach Tucholskich. Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod analiz przestrzennych cyfrowego obrazu powierzchni ziemi, udało się im zaobserwować zachowane na powierzchni lasu relikty, pochodzącego sprzed ok. 2 tys. lat, osiedla ludzkiego.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - Spotkanie

20 marca 2019r., na terenie Instytutu Archeologii UMK (Toruń, Szosa Bydgoska 44/48), odbyło się spotkanie promocyjno-informacyjne związane z programem edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.

więcej informacji

zdjęcie

Dni Kariery 2019

21 marca br., w Auli UMK odbyły się Dni Kariery® - jedne z największych targów pracy, praktyk i staży dla studentów i absolwentów, organizowane przez AIESEC Polska.

więcej informacji

zdjęcie

Targi na UMK: wszystko o studiowaniu

12 marca 2019 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyły się XXVI Ogólnopolskie Targi Ofert Edukacji Akademickiej "Promocja Edukacyjna 2019". Przyświecało im hasło "Oświeć się na UMK!".

więcej informacji

zdjęcie

Erasmus+ rekrutacja

Właśnie rozpoczyna się rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ (rekrutacja potrwa do 15 marca br.).

więcej informacji

zdjęcie

Witamy Erasmusów

118 osób z 17 krajów będzie studiować na UMK w drugim semestrze roku akademickiego 2018/2019 w ramach programu Erasmus+.

więcej informacji

zdjęcie

"Projektowanie dla Różnorodności" - konferencja

Koło Naukowe Doktorantów "Pytanie" zorganizowało I Ogólnopolską Konferencję Naukową WIAD19 "Projektowanie dla Różnorodności" w ramach Dnia Architektury Informacji pod egidą Information Architecture Institute. Konferencja odbyła się 23 lutego 2019 roku w Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1 w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Otwarte spotkanie - Erasmus+

26 lutego br. w sali Rady Wydziału (C. 039) o godzinie 13.00  w Collegium Humanisticum, odbyło się otwarte spotkanie informacyjne dla studentów i doktorantów WNH dotyczące programu Erasmus+ z pracownikami Działu Współpracy Międzynarodowej UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Święto Uniwersytetu 2019 - odznaczenia, medale i wyróżnienia

19 lutego 2019 r. podczas Święta Uniwersytetu wręczono odznaczenia, medale i wyróżnienia - zarówno państwowe, jak i uniwersyteckie.

więcej informacji

zdjęcie

Święto Uniwersytetu 2019

19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia zostaną przyznane odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, tytuł doktora honoris causa, Convallaria Copernicana, tytuły Honorowego Profesora i Ambasadora UMK, a nowi doktorzy habilitowani i doktorzy otrzymają dyplomy.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Honorowi Profesorowie

Dwaj emerytowani naukowcy z UMK: prof. dr hab. Janusz Tondel i prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk zostaną podczas Święta Uniwersytetu wyróżnieni tytułem Honorowego Profesora.

więcej informacji

zdjęcie

Rejestracja na zajęcia w semestrze letnim

Rejestracja na zajęcia w semestrze letnim 2018/19 rozpocznie się w środę 13 lutego 2019 r. w następującej kolejności:

więcej informacji

zdjęcie

Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie

12 lutego 2019 r. o godz. 12:00 zostanie uruchomiona elektroniczna rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka - Certyfikat

Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał certyfikat uczestnictwa w pierwszej edycji szkolenia studentów „Legia Akademicka”.

więcej informacji

zdjęcie

Zaliczenia i egzaminy na WNH

Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym (29 stycznia 2019 r.) wszystkie zaliczenia i egzaminy na Wydziale Nauk Historycznych odbędą się zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.

więcej informacji

zdjęcie

W radzie Instytutu POLONIKA

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz z Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz dr hab. Piotr Niemcewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK weszli w skład Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

więcej informacji

zdjęcie

Nabór do Legii Akademickiej

Nasza Uczelnia zamierza uczestniczyć w kolejnej edycji programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.

więcej informacji

zdjęcie

Noworoczny kiermasz książki

Wydawnictwo Naukowe UMK zaprasza na noworoczną wyprzedaż starszych książek, która w dniach 23-24 stycznia br. odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

więcej informacji

Archiwum