Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Wiadomości

zdjęcie

Artyści Andersa promowani na świecie

Trwa europejska, a w maju bieżącego roku rozpocznie się amerykańska trasa promocji wydawnictwa albumowego "Artyści Andersa", wystawy oraz filmu zrealizowanego wg książek autorstwa kierownika jedynego na świecie w strukturach uniwersyteckich Zakładu Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji UMK prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza.

więcej informacji

zdjęcie

WNH na Festiwalu Nauki i Sztuki

W dniach 20-24 kwietnia 2018 odbywać się będzie 18 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Nie zabraknie na nim także przedstawicieli naszego Wydziału:

więcej informacji

zdjęcie

Zapraszamy na wykład

Katedra Historii Sztuki i Kultury zaprasza na wykład gościnny prof. dr. hab. Józefa Wójcikiewicza (Katedra Kryminalistyki, Uniwersytet Jagielloński) pt.: „Piękno przestępstwa. Prolegomena do estetyki sądowej”, który odbędzie się 17 kwietnia 2018 r., o godz. 15.30 w Collegium Humanisticum w sali AB.2.08.

więcej informacji

zdjęcie

POWER na WNH - trwa rekrutacja

Trwa rekrutacja i rejestracja do programu „Humanista - Stażysta - Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - II edycja (2018-2019)”. Musicie się rejestrować i przesłać dokumenty do 12.04.2018! Rekrutujemy 263 studentów studiów stacjonarnych I i II st. Wydziału Nauk Historycznych, którzy będą odbywać swe staże od maja 2018 do października 2019 r. Harmonogram rekrutacji i Regulamin rekrutacji dostępne na stronie projektu w zakładce Rekrutacja elektroniczna. Nie zwlekajcie, rejestrujcie się i dotrzymujcie terminów! Potrzebujemy Was aż 263, by projekt ruszył.

więcej informacji

zdjęcie

Radio Antropologia nadaje

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej zaprasza na seminarium pt. „Antropologiczna podróż do świata radia, czyli o wrażliwości na drugiego człowieka”, które odbędzie się dnia 12 kwietnia br. godz. 11:30 w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1). Gościem specjalnym seminarium będzie reporterka radiowa Magdalena Świerczyńska-Dolot (Radio Gdańsk). Spotkanie dotyczące związków radia i antropologii oraz pracy antropologa-reportażysty radiowego odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej.

więcej informacji

zdjęcie

Wizyta gości z Iraku

22 marca br. Wydział Nauk Historycznych odwiedzili przedstawiciele Kierownictwa Biblioteki Narodowej i Archiwum Republiki Iraku: Alaa Abo Al Hassan Esmail  - Naczelny Dyrektor Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku, Firas Kudair Turki Al Dulaimi – Zastępca Naczelnego Dyrektora Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku ds. prawnych oraz Fattah Mohammed Sedeeq – koordynator współpracy zagranicznej.

więcej informacji

zdjęcie

Toruński Festiwal Smaków

Zapraszamy na kolejną edycję Toruńskiego Festiwalu Smaków. W tym roku impreza odbędzie się w dn. 24-25 marca br. pod hasłem "Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej".

więcej informacji

zdjęcie

Drzwi Otwarte WNH

Wydział Nauk Historycznych w dniach 20-21 marca br. organizuje "Drzwi Otwarte" pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny na WNH”. To doskonała okazja do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.

więcej informacji

zdjęcie

Nominacja profesorska

Z radością informujemy, że 29.01 br. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. Ewie Głowackiej, prof. UMK tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

więcej informacji

zdjęcie

Spotkania polsko-ukraińskie

Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Wojskoznawcze Koło Naukowe organizują w dniu 22 marca 2018 r. Spotkania polsko-ukraińskie III. Przedsięwzięcie to jest imprezą cykliczną, poświęconą historii oraz współczesnym problemom Polski i Ukrainy, a także wzajemnym relacjom obu państw. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w marcu 2016 r.

więcej informacji

zdjęcie

Awans profesorski

27 lutego br. Rektor UMK wręczył naukowcom nominacje na stanowiska profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego. Wśród nauczycieli akademickich, którzy zostali zatrudnieni (od 1 lutego 2018 r.) na stanowisku profesora nadzwyczajnego znalazła się dr hab. Małgorzata Fedorowicz-Kruszewska.

więcej informacji

zdjęcie

W zarządzie TNT

Naukowcy z naszego wydziału zasiądą we władzach Towarzystwa Naukowego w Toruniu w kadencji 2018-2020. Wybory nowego zarządu stowarzyszenia odbyły się 26 lutego 2018 r.

więcej informacji

zdjęcie

POWER na WNH - nowa edycja

Zapraszamy na pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania płatnych staży w ramach projektu „Humanista - Stażysta - Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - II edycja (2018-2019)”. Spotkanie odbędzie się 27 lutego br. (wtorek) o godz. 11:30 w Auli Collegium Humanisticum AB.1.22. Staże i spotkanie są adresowane do studentów ostatnich czterech semestrów na studiach I i II stopnia.

więcej informacji

zdjęcie

Rekrutacja - Erasmus +

Rozpoczyna się wiosenna rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+. Nabór potrwa do 15 marca br.

więcej informacji

zdjęcie

"Etnoklimaty" z nagrodą dla naszego absolwenta

W Bibliotece Uniwersyteckiej można już oglądać ekspozycję zdjęć nagrodzonych i wyróżnionych w 8. edycji konkursu fotograficznego „Etnoklimaty”. Wystawa będzie czynna do 15 lutego na I piętrze BU.

więcej informacji

zdjęcie

Misjonarz ze Śląska - wystawa

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę pt. "Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD (1887-1967) - pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów". Wystawę będzie można obejrzeć od 15 stycznia do 13 lutego 2018 r. w holu głównym Collegium Humanisticum (Toruń, ul. Bojarskiego 1). Otwarcia wystawy w dniu 15 stycznia, godz. 16:30 dokona sprawujący opiekę merytoryczną dr hab. Jacek Pawlik SVD, profesor UWM.

więcej informacji

zdjęcie

U etnologów o zwierzętach

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład dr. hab. Jacka Jana Pawlika, prof. UWM pt. "Społeczne implikacje zwrotu ku zwierzęcości", który odbędzie się dnia 15 stycznia 2018 r., godz. 15:00, w Collegium Humanisticum, sala AB 2.13 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Spotkanie wspomnieniowe

Kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone wspomnieniom o Pani dr hab. Elżbiecie Watanabe, które odbędzie się we wtorek 9 stycznia 2018 r. o godz. 12:00 w Collegium Humanisticum, sala C.0.37 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Granty na wyjazdy badawcze

16 pracowników UMK otrzyma granty JM Rektora na wyjazdy badawcze realizowane przy placówce zagranicznej UMK - Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu (Niemcy).

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia dla naszych studentów

8 grudnia br. 73 studentów toruńskich uczelni wyższych odebrało decyzję o przyznaniu stypendium na rok 2017/18 z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego. Wśród nich znalazło się aż 13 studentów naszego Wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje naukowe

Rektor UMK przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Ostatnie pożegnanie

14 grudnia br. odeszła od nas dr hab. Elżbieta Kostowska-Watanabe. Wieloletni pracownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK i nasza dobra koleżanka. Autorka wielu publikacji z zakresu problematyki równości społecznej, kulturowych aspektów zarządzania, społecznych ról kobiet w wielokulturowych społecznościach, obcości etnicznej i kulturowej.

więcej informacji

zdjęcie

Zmiany kulturowe w Etiopii - wykład

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład dr hab. Hanny Rubinkowskiej-Anioł pt. "Zmiany kulturowe w Etiopii XXI wieku", który odbędzie się dnia 19 grudnia br., godz. 13:15, w Collegium Humanisticum, sala AB 2.11 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Dyplomatorium WNH

Zapraszamy na uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym absolwentom wszystkich kierunków Wydziału Nauk Historycznych UMK.

więcej informacji

zdjęcie

Nasi pracownicy nagrodzeni

Rektor UMK przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Wyróżnienie dla katalogu rękopisów

"Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu" opracowany przez dr Martę Czyżak przy współpracy dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej i dr. Arkadiusza Wagnera otrzymał wyróżnienie KLIO podczas XXVI Targów Książki Historycznej, które odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2017 r.

więcej informacji

zdjęcie

Przystanek Książka

Już po raz trzeci Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu zachęca mieszkańców Torunia do wzięcia udziału w przedświątecznej akcji promującej czytelnictwo. Tym razem zapraszamy na „Przystanek Książka”.

więcej informacji

zdjęcie

Wykłady dr Krisztiny Rábai

Wydział Nauk Historycznych zaprasza na cykl wykładów dr Krisztiny Rábai:

więcej informacji

zdjęcie

Zakład na Medal

27 listopada 2017 r. podczas XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zakład Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu zostanie uhonorowany Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis".

więcej informacji

zdjęcie

Stypendium Rektora

Rektor UMK przyznał kolejne nagrody za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Debata Czwartkowa

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych serdecznie zaprasza na kolejną Debatę Czwartkową, która odbędzie się 27 listopada br. o godz. 11.00 w Sali Rady Wydziału (C.0.39).

więcej informacji

zdjęcie

Wykład prof. Hitoshiego Yamady

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład prof. Hitoshiego Yamady pt. "Eel, crab and deluge: Folk narratives of flood in Japan and their parallels in Eastern Asia, który odbędzie się dnia 20 listopada 2017 r., o godz. 11.30 w Collegium Humanisticum, sala AB 2.10 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

więcej informacji

zdjęcie

Jubileusz Profesora J. Bieniaka

Wydział Nauk Historycznych UMK, Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu zapraszają na uroczystość z okazji 90-lecia urodzin prof. dr. hab. Janusz Bieniaka.

więcej informacji

zdjęcie

Listopadowy Wieczór Wspomnień

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprasza 16 listopada br. na spotkanie "Jeden dzień z życia studenta. Wspomnienia pracowników WNH UMK". O codzienności i „niecodziennej codzienności” życia studenckiego w ramach spotkań z cyklu "Listopadowy wieczór wspomnień" opowiedzą niegdysiejsi studenci, dziś zaś pracownicy naukowi naszego Wydziału. Wydarzenie przygotowali i poprowadzą dr hab. M. Jabłońska i dr hab. W. Piasek.

więcej informacji

zdjęcie

Laureaci konkursów NCN-u

Blisko 16 mln zł otrzyma 29 naukowców z UMK w ramach dwóch konkursów Narodowego Centrum Nauki – OPUS i PRELUDIUM.

więcej informacji

zdjęcie

Humanistyka cyfrowa a instytucje dziedzictwa

W dniach 16-17.11.2017 odbywać się będzie  IV Konferencja DARIAH-PL "Humanistyka cyfrowa a instytucje dziedzictwa" adresowana zarówno do przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych, o sztuce, jak i do specjalistów prawa oraz aktywistów, studentów, pracowników instytucji kultury. Patronat nad konferencją  objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej informacji

zdjęcie

Prof. Małłek i reformacja

15 listopada w Centrum Dialogu Społecznego odbędzie się wieczór autorski historyka, prof. Janusza Małłka.

więcej informacji

zdjęcie

Legia Akademicka

3 listopada 2017 r. w systemie USOS zostały uruchomione zapisy na szkolenie teoretyczne w ramach programu pilotażowego edukacji wojskowej studentów – Legia Akademicka. Zapisy potrwają do 7 listopada do godz. 23:59.

więcej informacji

zdjęcie

Sztuka Polska na Emigracji

Ukazała się największa w dziejach polskiej historii sztuki XX i XXI wieku seria katalogów dzieł sztuki polskiej na emigracji.

więcej informacji

zdjęcie

A+ dla Wydziału Nauk Historycznych

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. 2016, poz. 2154).

więcej informacji

Archiwum