Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

„Święte Jezioro” w programie I Festynu historyczno-archeologicznego „Śladami dziedzictwa gminy Papowo Biskupie”

Rekonstrukcja kobiety z epoki brązu w stroju obrzędowym z ozdobami z brązu, obok zbliżenie na komplet naszyjników z charakterystycznymi zawieszkami.
Skarby ze "Świętego Jeziora" fot. A. Fisz

Na zaproszenie Samorządu gminy Papowo Biskupie, w dniu 27 czerwca br. archeolodzy z Instytutu Archeologii, we współpracy z etnologami oraz studentami z naszego Uniwersytetu i innych ośrodków akademickich, zaprezentują inscenizację przybliżającą obrzędy i zachowania rytualne, które mogły mieć miejsce w Papowie Biskupim przed setkami lat.

Na początku 2023 roku, na obszarze dawnego jeziora w Papowie Biskupim odkryto setki ekskluzywnych kobiecych ozdób ciała i stroju oraz elementów końskiego rzędu wykonanych z brązu. Większość z nich należy łączyć z lokalną ludnością kultury łużyckiej, ale znalezione zostały także zabytkowe przedmioty pochodzące z odległych stron, nierzadko oddalonych setki kilometrów od Papowa Biskupiego. Tak liczna obecność i różnorodność cennych przedmiotów skłania do ich interpretacji jako cyklicznie składanych w toni dawnego jeziora darów wotywnych o charakterze dziękczynnym lub przebłagalnym. W kilku miejscach osuszonego zbiornika jeziora zidentyfikowano skupiska zabytków i ekofaktów świadczące o zatapianiu zestawów kobiecej biżuterii w drewnianych pojemnikach, które były dodatkowo wyścielane mchem. Metalowe zabytki są datowane na młodszą epokę brązu i początek epoki żelaza (1000–500 p.n.e.). O wyjątkowości w skali europejskiej tego miejsca świadczy również obecność licznych nieskremowanych ludzkich szczątków kostnych, co nasuwa pytanie, dlaczego w obliczu powszechnego wówczas w Europie ciałopalenia, w przypadku śmierci niektórych osób obrzęd kremacji był dla nich niedostępny?

W trakcie trwania wydarzenia będzie można zapoznać się z tajnikami pradziejowej wytwórczości metalurgicznej, garncarstwa, produkcji tkanin oraz narzędzi z drewna, poroża i kości. Dodatkowo, dla uczestników festynu przygotowano okolicznościową popularno-naukową publikację pt. „Śladami dziedzictwa gminy Papowo Biskupie” której autorami są: dr hab. Jacek Gackowski, prof. UMK – z Instytutu Archeologii, oraz Dziekan naszego Wydziału – prof. Waldemar Rozynkowski.

Festyn jest organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Samorządu Powiatu Chełmińskiego i planuje się wpisanie go na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych gminy Papowo Biskupie.

 

   

pozostałe wiadomości