Spotkania polsko-białoruskie

W dniach 13-16 października 2019 roku na Wydziale Nauk Historycznych UMK w ramach projektu w ramach  programu MOST, realizowanego wspólnie z Katedrą Historii Wojskowej IHiA UMK, przebywała delegacja historyków z Wydziału Historycznego Państwowego Uniwersytetu im. Franciszka Skoryny w Homlu: prodziekan dr Elena Dubrauka, prof. dr hab. Ryhor Łaźko i dr hab. Mikałai Miazha.

Na wspólnym seminarium polsko-białoruskim Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 i jej następstwa wygłoszono następujące referaty:

• Prof. dr hab. Waldemar Rezmer (Toruń), "Operacja mozyska gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza w listopadzie 1920 r. - fakty i mity";
  • Dr hab. Dorota Michaluk, prof. UMK (Toruń), "Rosja Radziecka wobec aspiracji niepodległościowych Białorusinów 1917-1920";
  • Dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK (Toruń), "Polskie władze wojskowe wobec aspiracji niepodległościowych Białorusinów i Ukraińców w latach 1919-1921";
  • Dr hab. Jarosław Centek, prof. UMK (Toruń), "Białoruś i wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej z lat 1918-1920 z perspektywy niemieckich władz wojskowych";
  • Prof. dr hab. Ryhor Łaźko (Homel), "Proklamacja BSSR w kontekście wojny polsko-bolszewickiej";
  • Dr Elena Dubrauka (Homel), "Stanowisko Wielkiej Brytanii wobec wojny polsko-bolszewickiej";
  • Dr hab. Mikałai Miazha (Homel), "Traktat Ryski jako formowanie systemu wersalsko-ryskiego stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej";
  • Mgr Gizela Chmielewska (Bydgoszcz), "Ze wschodniej Białorusi do Bydgoszczy - polscy uchodźcy 1920-1921 roku".

Goście przyjęciu zostali przez Dziekana naszego Wydziału, a także uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy, gdzie pod przewodnictwem pani Gizeli Chmielewskiej (autorki książek poświęconych ziemiaństwu kresowemu) obejrzeli miejsca związane z życiem i działalnością emigrantów z Mińszczyzny i Homelszczyzny osiadłych w tym mieście w latach 20. XX wieku.