Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Monografia nagrodzona FENIKSEM 2020

obrazek:

Miło nam poinformować, iż monografia prof. dr. hab. Wojciecha Polaka i dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej, prof. UMK (z Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL - Wydział Nauk Historycznych UMK) została doceniona przez Kapitułę Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Książka ich autorstwa pt. „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie 1939-2019” wydana w 2019 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk, otrzymała prestiżową Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2020, w kategorii: Historia.

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r. Opowiada o ludobójstwie dokonanym przez III Rzeszę, o skali okrutnych zbrodni wobec Polaków – wymordowaniu ponad 5 milionów 200 tysięcy naszych obywateli, masowych wywózkach Polaków na roboty przymusowe w głąb Rzeszy, męczeństwie dzieci, wszechobecnym terrorze, upodleniu, torturach w obozach koncentracyjnych i gestapowskich oraz policyjnych kazamatach, zniszczeniu setek polskich miast i tysięcy wsi, rabowaniu polskich skarbów narodowych, dzieł sztuki, aktywów bankowych, zakładów przemysłowych, celowym zniszczeniu polskich zabytków, archiwów i bibliotek.
Autorzy poruszają problem unikania przez Niemców odpowiedzialności za te zbrodnie. Opisują działania czynione po wojnie w Republice Federalnej Niemiec w celu uratowania zbrodniarzy wojennych od należnej kary, tuszowania pamięci o zbrodniach niemieckich, kreowania fałszywej polityki historycznej, zrzucającej odpowiedzialność za ludobójstwo realizowane przez Niemców na niejasno określonych „nazistów”. Książka przedstawia także kwestię dzisiejszej polityki Niemiec wobec Polski i perspektywę dalszych relacji polsko-niemieckich.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć