Wykład prof. Sinkewycza

Profesor i słuchający go studenci
fot. Krystian Chyrkowski

W ubiegłym tygodniu na Wydziale Nauk Historycznych UMK gościł prof. dr hab. Jewhen Sinkewycz z Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego w Czerkasach. Profesor od wielu już lat współpracuje naukowo z pracownikami naszej Katedry Historii Wojskowej, a od 2014 r. bardzo aktywnie działa na rzecz wspierania ukraińskich sił zbrojnych. W lutym 2022 r. prof. Sinkewycz, mieszkając w Chersoniu, znalazł się pod rosyjską okupacją i spędził w takich warunkach prawie dwa miesiące. W kwietniu udało mu się wydostać z okupowanego miasta. 2 czerwca 2022 r. prof. Sinkewycz wygłosił u nas wykład zatytułowany „Historyk i wojna. Rosyjska Agresja na Ukrainę w oczach ukraińskiego profesora”, podczas którego podzielił się z słuchaczami swoimi osobistymi wojennymi doświadczeniami. Wykład był niezwykle ciekawy i spotkał się ze sporym zainteresowaniem naszej społeczności akademickiej.

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.