"Dziennik rozpaczy" projekt translatorski - tłumaczenie zapisków więziennych Pettera Moena z 1944 r.

Fragment pamiętników Pettera Moena

Mgr Paweł Kaźmierczak i dr hab. Radosław Biskup, prof. UMK, pracownicy Katedry Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Nauk Historycznych UMK, zrealizowali ze studentami studiów skandynawsko-bałtyckich projekt translatorski, którego celem jest wydanie zapisków więziennych Pettera Moena z 1944 r.: niezwykłego ego-dokumentu, mało znanego nie tylko w Polsce, ale ‒ jak się okazuje ‒ również w samej Norwegii. Autorami przekładu są seminarzyści prof. R. Biskupa ‒ Izyda Zańko, Magdalena Mikulska, Dawid Gutkowski, Franciszek Rosiewicz i Krystian Rybicki ‒ a maszynopis powstaje pod czujnym okiem pracowników Katedry.

W oparciu o doświadczenia uczestników projektu powstał film: