Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Deszcz Nagród Marszałka

Grupa osób z dyplomami w ramkach i swóch nagrodzonych ze statuetkami stoi na scenie wraz z marszałkiem i przewodniczącą sejmiku województwa
Badaczki i badacze z UMK rozbili także bank wyróżnień w kategorii "Nauka, badania naukowe i postęp techniczny" fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Grono uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymało nagrody i wyróżnienia za wartościowe przedsięwzięcia, które przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu w ostatnim roku. Podczas uroczystej gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego specjalne wyróżnienie trafiło także do UMK za utworzenie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.

Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego to okazja, by docenić twórców i animatorów wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej.

Poza regulaminowymi kategoriami wręczono także nagrody za całokształt działalności i wyróżnienie specjalne, które otrzymał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kapituła doceniła utworzenie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, jednego z najnowocześniejszych w kraju ośrodków konserwacji zabytków. Najnowocześniejsza aparatura naukowa, którą badacze i badaczki mają do dyspozycji, pozwala im na wykorzystywanie innowacyjnych technologii w kierunku rozwijania i opracowywania nowych metod konserwacji. W uzasadnieniu podkreślono także, że CBiKDK otwiera kolejne możliwości rozwoju uznawanej na całym świecie toruńskiej szkoły konserwacji zabytków – zarówno w dziedzinie badań naukowych i kształcenia, jak i współpracy z zarządcami oraz właścicielami zabytkowych obiektów i dzieł sztuki.

Wyróżnienie specjalne dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrała prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym
fot. Tomasz Czachorowski/UMWKP

Nagrodę za całokształt działalności odebrali doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK - Joanna Górska i Rafał Górski. Oboje są pomysłodawcami Galerii Rusz, grupy artystycznej, która podejmuje akcje w przestrzeni miejskiej tworząc m.in. bilbordy, które na stałe wpisały się już w krajobraz kulturowy Torunia. W uzasadnieniu przyznanej nagrody podkreślono, że podczas 25 lat działalności Galerii Rusz artyści stworzyli unikatową, najdłużej na świecie działającą galerię bilbordową i zorganizowali 16 edycji Międzynarodoego Festiwalu Sztuk na Bilbordach Art Moves. Przez 16 lat istnienia festiwalu, ponad 8 tysięcy artystów z ponad 110 krajów nadesłało niemal 14 tysięcy prac. Od początku istnienia Galeria Rusz zrealizowała także ponad 700 projektów bilbordowych.

Naukowa siła UMK

W kategorii "Nauka, badania naukowe i postęp techniczny" Nagrodę Marszałka odebrał dr hab. Paweł Kordowitzki, prof. UMK z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. Naukowiec, który może poszczycić się także prestiżową europejską specjalizacją z zakresu rozrodu zwierząt, został doceniony za nowatorskie odkrycia wpływu metylacji DNA i zegara epigenetycznego na komórkę jajową oraz długowieczność ssaków. Wyniki jego badań znacznie poszerzają dotychczasową wiedzę na temat mechanizmów warunkujących zmiany w komórkach somatycznych i jajowych, co jest bardzo cenne zarówno w weterynarii, jak i medycynie. Dalsze badania otwierają możliwość opracowywania nowych terapii, które w konsekwencji mogą sprzyjać dłuższemu zachowaniu płodności.

Dr hab. Paweł Kordowitzki, prof. UMK został doceniony za nowatorskie odkrycia wpływu metylacji DNA i zegara epigenetycznego na komórkę jajową oraz długowieczność ssaków
fot. Tomasz Czachorowski/UMWKP

Badaczki i badacze z UMK rozbili także bank wyróżnień w tej kategorii. 

Wśród wyróżnionych znalazła się dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, doceniona za odkrycie mechanizmu chorobotwórczego w zespole Bartha, co pozwoliło wytypować związek chemiczny będący fundamentem dla skutecznego leczenia.

Zespół w składzie prof. dr hab. Wojciech Chudziak, dr Marcin Weinkauf, dr hab. Jacek Bojarski, dr Ryszard Kaźmierczak, mgr Piotr Błędowski i mgr Dorota Bienias z Wydziału Nauk Historycznych, wraz z mgr Moniką Freygant-Dzieruk z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, mgr Joanną Sawicką z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu i mgr Marcinem Woźniakiem, dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, został wyróżniony za opracowanie monografii "Wczesnośredniowieczne grodziska w Polsce. Powiat inowrocławski. Województwo kujawsko-pomorskie".

Trzecie wyróżnienie w kategorii "Nauka, badania naukowe i postęp techniczny" trafiło do zespołu naukowców UMK pod kierownictwem dr hab. inż. Małgorzaty Jaworek, prof. UMK z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania za przeprowadzenie projektu naukowo-badawczego pn. "Aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw w Kazachstanie – uwarunkowania i perspektywy". W skład zespołu naukowego wchodzą także dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK, dr Magdalena Kuczmarska i dr hab. Marcin Kuzel, prof. UMK.

Za badanie historii olendrów i popularyzowanie historii Torunia z rąk marszałka wyróżnienie otrzymał natomiast dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych.

Kopernikańskie akcenty

W kategorii "Promocja województwa" wyróżniono prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego z Wydziału Nauk Historycznych i dr. hab. Piotra Bireckiego, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych oraz Michała Kłosińskiego za koordynowanie i merytoryczny wkład w przygotowanie stałej ekspozycji "Misterium Słońca. Kopernik. Syn renesansu". Ten międzynarodowy projekt powstał w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która była świętowana w ubiegłym roku.

Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski odebrał wyróżnienie w kategorii "Promocja województwa"
fot. Tomasz Czachorowski/UMWKP

Dr hab. Wojciech Pawliszak, prof. UMK z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum został wyróżniony w kategorii "Ochrona zdrowia" za modernizację i doposażenie Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy. Dzięki jego działaniom blok operacyjny z hybrydową salą operacyjną jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i wykorzystuje sztuczną inteligencję do procedur medycznych.

Uroczysta gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w 12 czerwca w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Podczas wydarzenia wręczono 27 nagród, 54 wyróżnienia i jedno wyróżnienie specjalne.

Lista wszystkich laureatów

pozostałe wiadomości