Wykład dr hab. Diany Lange

13 maja br. o godz 16.45 odbył się wykład dr hab. Diany Lange (Humboldt University of Berlin) pt. "Reading Maps and Drawings: An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama", zorganizowany przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Wykład miał miejsce w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 w budynku Collegium Humanisticum (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Spotkanie dotyczyło niezwykłej kolekcji składającej się z sześciu dużych map obrazkowych, które umieszczone obok siebie tworzą na długości 10 m największą panoramiczną mapę Tybetu. Zbiór rysunków zawiera wizualne narracje kilku tybetańskich ceremonii i rytuałów, szczegółowe ilustracje wybranych klasztorów i świątyń oraz wiele innych miejsc. Badania Diany Lange dotykają problematyki produkcji wiedzy, w tym historii eksploracji, gromadzenia historii i interakcji międzykulturowych, w ten sposób kolekcja map staje się wielowymiarowym źródłem historycznym.