Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Radio Antropologia nadaje

Zdjęcie ilustracyjne
Magdalena Świerczyńska-Dolot fot. Hanna Berenthal

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej zaprasza na seminarium pt. „Antropologiczna podróż do świata radia, czyli o wrażliwości na drugiego człowieka”, które odbędzie się dnia 12 kwietnia br. godz. 11:30 w Collegium Humanisticum, w Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39 (Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1). Gościem specjalnym seminarium będzie reporterka radiowa Magdalena Świerczyńska-Dolot (Radio Gdańsk). Spotkanie dotyczące związków radia i antropologii oraz pracy antropologa-reportażysty radiowego odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Radio to magia, to teatr wyobraźni. Nie byłoby reportażu radiowego bez zwykłych ludzi, którzy stają się jego bohaterami. Ludzi, których mijamy codziennie na ulicy, w deszczu czy w słońcu. Czasami wystarczy się zatrzymać i otworzyć oczy i uszy. Bycie reporterem to wyzwanie, to pasja i wrażliwość na drugiego człowieka. I tutaj właśnie świat antropologii spotyka się ze światem dziennikarstwa. Podczas spotkania posłuchamy fragmentów reportaży Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot. Podyskutujemy o pracy reportażystki radiowej i o tym jak zostać praktykującym antropologiem radiowcem. Zastanowimy się czy możliwe jest uprawianie antropologii w radiu i jakie są punkty styczności reportażu radiowego i antropologii.

Magdalena Świerczyńska-Dolot - absolwentka etnologii i antropologii kulturowej. Przygodę z radiem rozpoczęła już w liceum. Zadebiutowała w 2005 roku na antenie internetowego radia etnicznego "EtnoRadio", współtworząc je i prowadząc audycję o muzyce reggae. Współpracowała z Radiem BIS (dziś radiowa Czwórka) - była korespondentką z Torunia i Gdańska, a także z I z III programem Polskiego Radia.  Szlify dziennikarskie zdobywała w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw - w redakcji toruńskiej. Od 2012 roku pracuje w Radiu Gdańsk - od 2013 roku w redakcji artystycznej, przygotowując audycje dokumentalne, publicystyczne, a także reportaże. Jest wielokrotnie docenianą i nagradzaną dziennikarka radiową, do jej najważniejszych osiągnieć należą: stypendium im. Izabeli Trojanowskiej, za działalność dziennikarską na polu regionalnym (kaszubskim, kociewskim); wyróżnienie Bursztynowym Mikrofonem Radia Gdańsk, zwycięstwo w  Ogólnopolskim Konkursie "Kroniki Rozwoju" - audycja o Alfonsie Hoffmannie we współpracy z Michałem Zarębą z Radia PIK; wyróżnienie w konkursie stypendialnym im. Jacka Stwory 2017, za reportaż "Niebo nad Sarajewem". W maju 2018 roku jej reportaż "Tak daleko, tak blisko" będzie reprezentował polską radiofonię na "International Features Conference"  w Pradze - spotkaniu reportażystów z całego świata.

Więcej informacji na stronie Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej


Plakat

pozostałe wiadomości