Artyści Andersa promowani na świecie

Trwa europejska, a w maju bieżącego roku rozpocznie się amerykańska trasa promocji wydawnictwa albumowego "Artyści Andersa", wystawy oraz filmu zrealizowanego wg książek autorstwa kierownika jedynego na świecie w strukturach uniwersyteckich Zakładu Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji UMK prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza.

"Artyści Andersa" to nowatorskie przedsięwzięcie, mające ocalić dorobek artystyczny wybitnych twórców z Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie z 2 Korpus generała Władysława Andersa, których losy i spuściznę przez 30 lat badał i dokumentował prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, autor monografii pt. Artyści Andersa. Continuità e novità (trzy wydania: 2013, 2014 I 206 oraz polsko-angielskiej wersji albumowej pt. Artyści Andersa. Uratowani z ‘nieludzkiej ziemi’” , Warszawa-Londyn 2017). Opracowania te, stały się podstawą zrealizowanej wg koncepcji prof. Jana Wiktora Sienkiewicza wystawy oraz filmu pt. „Artyści Andersa” w reżyserii Rafała Brylla w 2017 roku. Premiera filmu miała miejsce w TV Republika w dniu 15 lutego 2018 roku.

Inauguracja, zaplanowanej na Rok Niepodległości rocznej podróży wystawy „Artyści Andersa” wraz z promocją książki i filmu po ośrodkach polonijnych i polskich placówkach dyplomatycznych w Europie i poza Europą, miała miejsce na zaproszenie dr. hab. Arkadego Rzegockiego – Ambasadora RP w Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w siedzibie polskiej ambasady w Londynie 16 lutego 2018 roku. Wystawę i uroczysty wieczór otworzyła Senator RP Anna Maria Anders. Od 4 kwietnia 2018 roku, wystawa „Artyści Andersa” prezentowana jest w Polsce w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie. Otwarcia wystawy, inaugurującej jej trasę prezentacji w głównych miastach w Polsce, ponownie dokonała Senator Anna Maria Anders.

Książka, wystawa i film prezentują historię dokonań artystycznych wybitnych plastyków, rekrutujących się spośród żołnierzy i oficerów uratowanych przez generała Władysława Andersa z „nieludzkiej ziemi” i obejmuje lata 1942-1949. Ten bezcenny dorobek polskiej kulturowy nie był prezentowany w PRL-u, gdyż po II wojnie światowej, szczególnie w okresie terroru stalinowskiego, w Polsce Ludowej funkcjonowała doktryna nakazująca, by artyści emigracyjni, a zwłaszcza ci, którzy z gen. Andersem osiedlili się na Wyspach Brytyjskich, zniknęli z polskiej historii i dziejów kultury artystycznej.Na zaproszenie Ireneusza Truszkowskiego - Konsula Generalnego RP w Edynburgu, najbliższa prezentacja książki, wystawy i filmu „Artyści Andersa” z wykładem prof. Jana Wiktora Sienkiewicza - będzie miała miejsce w The Royal Scots Club w Edynburgu. 24 kwietnia 2018 roku, o godz. 18.00.

W maju i w czerwcu 2018 roku, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz swoje publikacje i wystawę będzie promował w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowane są spotkania z autorem m.in. w Portland, Seattle oraz w Chicago.