Gniewkowo - odkopana historia

Mural umieszczony na szczycie jednej z przyrynkowych kamienic - kompozycja inspirowana zabytkami znalezionymi na Rynku podczas badań archeologicznych IA UMK (anioł tarczownik - XVI w.)

W dniach 7-9 września br. Gniewkowo będzie uroczyście świętowało 750 lat istnienia miasta. Główne uroczystości rozpoczną się pierwszego dnia  na Rynku,  od godziny 11.

Od godziny 13 w budynku dawnej synagogi przewidywane są obrady dotyczące historii miasta. Najpierw konferencja naukowa Gniewkowo i jego mieszkańcy w perspektywie 750 lat dziejów miasta” poświęcona rozważaniom o środowisku przyrodniczym, zabudowie  i codziennym życiu mieszczan pomiędzy XV a XVI wiekiem,  o znakach pamięci na murach kościoła św. Mikołaja, a także działalności tzw. hakaty na przełomie XIX i XX wieku oraz Niemców, Żydów i Ukraińców w międzywojennym Gniewkowie, aż do sylwetek zasłużonych Gniewkowian.

Po konferencji burmistrz Gniewkowa, p. Adam Roszak otworzy wystawę „Gniewkowo - odkopana historia” pokazującą wybrane zabytki archeologiczne uzyskane podczas badań prowadzonych w latach 2003-2005, wzbogaconą wielkoformatowymi fotogramami niektórych artefaktów. Na zakończenie przewidziana jest promocja książki Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej: "Gniewkowo Studia nad kulturą przedmieścia (XIV/XV- XVIII w.)", napisanej na podstawie wyników badań archeologicznych poprowadzonych Rynku, z udziałem 60 studentów Instytutu Archeologii UMK. Wydanie monografii sfinansowali: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, p. Piotr Całbecki i burmistrz Gniewkowa, p. Adam Roszak. Książkę do druku przygotowało wydawnictwo Kropka - Piotr Kabaciński.

Organizatorem konferencji, wystawy i promocji jest Gmina Gniewkowo i Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Inowrocławiu oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W sobotę w Gniewkowie odbędą się liczne koncerty, a w niedzielę, 9 września dożynki gminne - korowód dożynkowy, obrzędy, koncerty,  animacje dla dzieci i zabawa taneczna.