Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Muzeum Narodowe w Gdańsku z nietypową akcją promocyjną w Toruniu

Mattheaus Deisch, Wielka Zbrojownia od strony Targu Węglowego (Dominikańskiego), 1761-1765, fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Mattheaus Deisch, Wielka Zbrojownia od strony Targu Węglowego (Dominikańskiego), 1761-1765, fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku

22 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 w Oddziale Zielona Brama (ul. Długi Targ 24 w Gdańsku) zostanie otwarta wystawa pt. Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua. Zrób sobie zdjęcie z pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu, aby wystawę w zabytkowej Zielonej Bramie zwiedzić za symboliczną złotówkę. 

Jacob Haselaua był pastorem, który w 1763 roku przybył do Torunia i pozostał tam aż do śmierci. Tęsknił za Gdańskiem, w którym spędził dzieciństwo i młodość. Kiedy nadarzyła się okazja wykupił graficzną prenumeratę przedstawiającą różne miejsca w Gdańsku. Autorami grafik byli Mattheaus Deisch – augsburski rytownik i Friedrich Lohrmann – artysta wykształcony w Berlinie, obaj zamieszkali w Gdańsku.

Pastor Haselau był jedną z najbardziej znanych postaci w toruńskim środowisku intelektualnym XVIII wieku – bibliofil, wykształcony humanista, zgromadził za życia imponującą kolekcję map, rysunków i rycin przedstawiających widoki europejskich miast. Swój zbiór polecił połączyć w atlas, złożony obecnie z czterech tomów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Toruniu. Właśnie jeden z tych albumów, zawierający gdańskie dokumenty ikonograficzne i kartograficzne, w tym serię rycin Mattheausa Deischa, zostanie zaprezentowany na wystawie.

pozostałe wiadomości