Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Archiwum. Regały z dokumentami

Zapraszamy na otwarte spotkanie z dr. Jamesem Lowrym z City University of New York, Graduate School of Library and Information Studies. W trakcie spotkania dr Lowry wygłosi wystąpienie na temat "Disputed Archival Heritage", po którym będzie czas na dyskusję. Spotkanie odbędzie się 25 maja 2022 r. o godz. 15.00, w sali Rady Wydziału. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Serdecznie zapraszamy!

Problematyczna koncepcja "wspólnego" czy "solidarnego" dziedzictwa została przedstawiona jako rozwiązanie długotrwałych przypadków przemieszczania archiwaliów. W przeciwieństwie do koncepcji zakładających dzielenie się dziedzictwem, niniejszy wykład stara się ponownie skupić spór w tym dyskursie, przedstawiając roszczenia krajów i regionów, które wcześniej były najeżdżane, kolonizowane i centralizowane - roszczenia, które historycznie były ignorowane lub negowane przez najeźdźców i kolonizatorów. Jakim prawem amerykańskie instytucje są w posiadaniu dokumentów przejętych podczas inwazji na Irak? Co powoduje, że Brytyjczycy odmawiają zwrotu dokumentów do Zimbabwe? Kiedy Madera doczeka się zwrotu swoich dokumentów przez rząd Portugalii? Co te przypadki mówią nam o pojęciach archiwalnych, takich jak proweniencja? Stawką w sporach dotyczących dziedzictwa archiwalnego nie jest jedynie własność kulturowa czy dostęp do informacji, ale sprawiedliwość, zadośćuczynienie, prawa, suwerenność i uzdrowienie relacji.

pozostałe wiadomości