Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Nasz pracownik z grantem "Miniatura"

widok na pole i las
fot. Wiesław Ochotny

Pracownik Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, dr Marcin Weinkauf otrzymał grant Miniatura. Projekt pt. Cuiavia medii aevi. Badania wstępne nad początkiem wczesnośredniowiecznego osadnictwa na "Czarnych" Kujawach uzyskał wsparcie finansowe Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura 6. W obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce grono ekspertów nagrodziło 49 osób.

Projekt podejmuje problem początku wczesnego średniowiecza na Kujawach. Przewodnim celem będzie datowanie jednego z najstarszych zespołów wczesnośredniowiecznych na Kujawach - osady w Chlewiskach, gm. Dabrowa Biskupia (dawne Nowiny; stan. 1/236). Obiekt została rozpoznany przez Wandę Tetzlaff i Tadeusza Wiślańskiego w latach 50-tych i uznawany jest za jeden z najstarszych i najlepiej udokumentowanych w tej strefie. W świetle dotychczasowej wiedzy, pochodzące z osady materiały ceramiczne pod względem technologiczno-stylistyczno-morfologicznym reprezentują najstarszy horyzont osadnictwa wczesnośredniowiecznego w Polsce, przypadający już na 2. połowę VI w. (?)-VII wiek. Dotychczasowa chronologia wczesnośredniowiecznej osady w Chlewiskach bazuje na datowaniu względnym, dlatego wymaga przeprowadzenia weryfikacji w oparciu o najnowsze, bardziej precyzyjne metody datowania bezwzględnego (metody przyrodnicze), co zwiększy potencjał poznawczy archeologicznych materiałów źródłowych z tego obiektu.

W ramach projektu wykonana zostanie nieinwazyjna prospekcja terenowa oparta na metodzie geofizycznej (geomagnetycznej i elektrooporowej), badania wykopaliskowe, analizy źródeł archeologicznych i przyrodniczych, datowania dendrochronologiczne i radiowęglowe 14C.

Więcej informacji

pozostałe wiadomości