Granty na rozwój humanistyki

Kolaż zdjęć portretowych prof. Olińskiego i prof. Nehringa
Dr hab. Piotr Oliński, prof. UMK i prof. dr hab. Przemysław Nehring fot. fot. Andrzej Romański

Dwa projekty z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymały dofinansowanie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w ramach konkursów "Dziedzictwo narodowe" i "Uniwersalia 2.2".

Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest stworzenie możliwości finansowania projektów o istotnym znaczeniu dla polityki naukowej i edukacyjnej państwa. Pod uwagę brane są projekty oryginalne, mające pierwszorzędne znaczenie dla prowadzenia w przyszłości badań naukowych lub syntetyzujące aktualny stan badań w dziedzinie nauk humanistycznych.

Jednym z dwóch wyróżnionych projektów z UMK jest "Kronika cystersów pelplińskich - opracowanie i edycja". Zadaniem kieruje dr hab. Piotr Oliński, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych. Projekt został dofinansowany na kwotę 500 tys. 240 zł. Celem projektu jest skopiowanie, opracowanie, przygotowanie do publikacji i wydanie tekstu dwóch tomów cysterskiej kroniki pelplińskiej.

Kronika jest jednym z najważniejszych źródeł do dziejów Pomorza w okresie średniowiecza i w czasach nowożytnych. Zostały w niej opisane dzieje klasztoru cystersów pelplińskich w latach 1258-1688 na szerokim tle historii Pomorza. Ponad tysiąc stron dokumentów spisanych w języku łacińskich jest przechowywane w Archiwum Diecezjalnym w Pelplinie. Projekt zakłada sporządzenie opisu kroniki oraz opatrzenie tekstu źródłowego komentarzami. Na tej podstawie zostanie przygotowane opracowanie dotyczące kroniki, a publikacja zostanie udostępniona w postaci drukowanej i elektronicznej.

Badania dr. hab. Piotra Olińskiego, prof. UMK otrzymały finansowanie NPRH w module "Dziedzictwo narodowe". Do konkursu zgłoszono 85 wniosków, z których 16 otrzymało wsparcie na łączną kwotę 15 683 383,59 zł.

Wyniki konkursu NPRH Dziedzictwo narodowe

Drugim projektem sfinansowanym przez NPRH pn. "Listy św. Augustyna - tłumaczenie i komentarz" kieruje prof. dr hab. Przemysław Nehring z Wydziału Humanistycznego. Na projekt przeznaczono niemal 438 tys. zł.

Zbiór korespondencji św. Augustyna złożony jest z 308 listów (ponad 2500 stron w wydaniu CSEL Goldbachera). 254 spośród nich są autorstwa samego Augustyna, pozostałe 54 napisane zostały przez inne osoby do Augustyna lub osób z jego otoczenia. Jest to największy zbiór wczesnochrześcijańskich listów łacińskich, który powstawał od lat 80. IV wieku do roku 430. Zebrane dokumenty dają wgląd w sposób pojmowania świata ówczesnych mieszkańców rzymskiej Afryki Północnej, ale również Italii, Galii i Hiszpanii. Poruszają kwestie językowe i literackie, zawierają ważne dane na temat praktyki religijnej chrześcijan, pokazują sposób działania instytucji religijnej, kontaktów i relacji Kościoła z państwem. Listy stanowią ważne źródło historyczne, które w całości nigdy nie zostało przetłumaczone na język polski.

Projekt prof. dr. hab. Przemysława Nehringa został wyróżniony w module "Uniwersalia 2.2". Do konkursu zgłoszono 28 wniosków, z których do finansowania zakwalifikowano 8 projektów na łączną kwotę ponad 3,5 mln zł.

Wyniki konkursu NPRH Uniwersalia 2.2