Wokół najbardziej znanej książki naukowej świata

Księga
Dzieło Mikołaja Kopernika ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 fot. fot. Andrzej Romański

Obchodom 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika towarzyszyć będzie wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół De revolutionibus", współorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką.

Na wystawę, która zagości we wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, złożą się najstarsze wydania dzieła Kopernika De revolutionibus…, w tym dwa pierwsze wydania norymberskie z 1543 r. Ponadto zaprezentowana zostanie duża ilość bardzo cennych inkunabułów i starodruków, ilustrujących kontekst powstania dzieła życia astronoma De revolutionibus orbium coelestium, a także bogaty wybór różnych XX- wiecznych wydań najbardziej znanej książki naukowej na świecie. Całość zamykać będzie bogaty pokaz grafik prezentujących ikonografię kopernikańską.

Księga "De revolutionibus" zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata
fot. Andrzej Romański

Uroczysty wernisaż zaplanowano w przeddzień Dies Natalis Copernici - na 18 lutego na godz. 13:30.

Ekspozycja jest koprodukcją Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz Archiwum Państwowego w Toruniu. Wystawa będzie dostępna do 7 maja 2023 r.