
26 stycznia w ramach okolicznościowego spotkania pracownicy Instytutu Archeologii oraz Dziekan Wydziału Nauk Historycznych złożyli Pani prof. dr hab. Jolancie Małeckiej-Kukawka oraz dr Ewie Bokiniec najserdeczniejsze podziękowania z okazji przejścia na emeryturę.
Prof. dr hab. JOLANTA MAŁECKA-KUKAWKA studia w zakresie archeologii ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1982 r. jest związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracując kolejno na etatach asystenta stażysty, asystenta, adiunkta i profesora UMK. Pracę doktorską z zakresu archeologii obroniła w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2002 roku, uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia na Uniwersytecie Wrocławskim, na podstawie pracy habilitacyjnej pt. „Między formą a funkcją. Traseologia neolitycznych zabytków krzemiennych z ziemi chełmińskiej”. Kierownik Pracowni Traseologii Instytutu Archeologii UMK w latach 2008-2019. Od 2008 członek Komisji Antropologii Pradziejów i Średniowiecza Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Wydziału I PAN. Jej zainteresowania badawcze dotyczą w głównej mierze neolitu Europy Środkowej, krzemieniarstwa pradziejowego, traseologii, a także historii i metodologii badań archeologicznych. Autorka czterech książek oraz autorka i współautorka blisko siedemdziesięciu artykułów naukowych.
Dr EWA BOKINIEC ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku archeologia. Po studiach podjęła pracę w Muzeum Okręgowym w Toruniu, gdzie rozwijała zainteresowania z zakresu młodszego okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego. W latach 1999–2006 była członkiem Komisji koordynującej prace Zespołu do Badań Autostrady A1 przy Instytucie Archeologii UMK. W roku 2009 uzyskała stopień doktora na Wydziale Nauk Historycznych UMK i podjęła pracę w Instytucie Archeologii naszego Uniwersytetu. Jej zainteresowania badawcze skupiają się w głównej mierze na zagadnieniach dotyczących kultury oksywskiej i wielbarskiej na ziemi chełmińskiej. Jest autorką czterech książek oraz autorką i współautorką wielu artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach.
Zapraszamy do objerzenia galerii z tego wydarzenia.