Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Drugie posiedzenie Seminarium Naukowego im. prof. Jerzego Wojciecha Borejszy

Zdjęcie kopuły budynku Collegium Humanisticum zrobione od wewnątrz
fot. Sonia Tlili

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na drugie posiedzenie Seminarium Naukowego im. prof. Jerzego Wojciecha Borejszy. Odbędzie się ono 23 kwietnia 2024 r. (wtorek) w Collegium Humanisticum UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, sala Rady Wydziału C. 0.39 (parter) o godz. 16:30.

Tematy i zarazem założenia swoich rozpraw habilitacyjnych przedstawią:

- dr Alicja Bartnicka (UMK w Toruniu): "Fabryka zła? Historia obozu pracy przymusowej dla Żydów w Skarżysku-Kamiennej podczas II wojny światowej" (25 minut)

Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej była w okresie międzywojennym największym przedsiębiorstwem zbrojeniowym w Polsce. Wraz z wybuchem II wojny światowej zakład został przejęty przez niemiecki koncern Hasag (Hugo Schneider Aktiengesellschaft) z Lipska, który utworzył tam swoją filię. Jak w wielu innych tego rodzaju miejscach, tak i w skarżyskim Hasagu wykorzystywano pracę żydowskich robotników przymusowych. Ich zadaniem było produkowanie broni i amunicji na potrzeby wojenne Wehrmachtu. W 1941 roku na terenach fabrycznych utworzono obóz dla Żydów, w którym robotnicy mieszkali do momentu ewakuacji fabryki. Praca ponad siły, koszmarne warunki bytowe oraz bezwzględne traktowanie ze strony funkcjonariuszy załogi obozowej były przyczynami wysokiej śmiertelności wśród robotników. Celem niniejszego wystąpienia jest przedstawienie projektu badawczego dotyczącego historii obozu pracy przymusowej dla Żydów przy fabryce amunicji Hasag w Skarżysku-Kamiennej, którego efektem końcowym będzie kompleksowa monografia na ten temat.

Dr Alicja Bartnicka – adiunkt na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z historią Trzeciej Rzeszy, II wojny światowej i systemów totalitarnych.

- dr Marcin Przegiętka (IPN w Warszawie): "W cieniu generalnego gubernatora Hansa Franka: wyższy dowódca SS i policji w GG Friedrich Wilhelm Krüger" (25 minut)

Dr Marcin Przegiętka (IPN, Warszawa) przedstawi swoje zamierzenia związane z przygotowywaną biografią wyższego dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie Friedricha Wilhelma Krügera. Do tej pory nie stał się on przedmiotem zainteresowania polskich historyków, mimo bardzo poważnej roli, jaką odgrywał w okresie okupacji ziem polskich podczas drugiej wojny światowej. Koordynował działalnością SS i policji na terenie GG, co oznacza jego odpowiedzialność za politykę represyjną i terror (w tym Holokaust). Stanowisko wyższego dowódcy SS i policji w GG można określić jako namiestnika Himmlera na tym obszarze.

Dr Marcin Przegiętka jest absolwentem studiów historycznych na WNH UMK i tam też przygotował pracę doktorską. Jest pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad stosunkami polsko-niemieckimi (1918-1939) i niemiecką okupacją ziem polskich (1939-1945), przede wszystkim działalnością policji i SS.

Po wystąpieniach nastąpi dyskusja. Wszystkich z Państwa, którzy nie będą mogli wziąć udziału w posiedzeniu osobiście, zachęcamy do połączenia online via BigBlueButton:

>>>Link do spotkania<<<

Plakat Seminarium Naukowego im. prof. Jerzego Wojciecha Borejszy

Plakat do wykładu dr Alicji Bartnickiej

Plakat do wykładu dra Marcina Przegiętki

pozostałe wiadomości