Nagroda dla doktoranta

Doktorant z Zakładu Historii XX wieku UMK – Mateusz Hübner – otrzymał nagrodę I stopnia w ramach rozstrzygniętej w lipcu 2018 roku XI edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w dziedzinie historii najnowszej.

Nagrodę tę przyznano za pracę magisterską: „Pułkownicy – rdzeń środowiska piłsudczyków w systemie polityczno-ustrojowym II Rzeczypospolitej”. Praca ta – obroniona 20 czerwca 2017 roku na WNH UMK – została przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Jarosława Kłaczkowa. Nagroda obejmuje honorarium w wysokości 10 000 zł oraz możliwość opublikowania pracy przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii PAN w formie książkowej.

Mateusz Hübner (ur. 1993), w roku akademickim 2016/2017 obronił na Wydziale Nauk Historycznych UMK pracę magisterską o środowisku piłsudczyków. Szczególnie interesuje się historią Polski XX wieku. Problematyki tej dotyczą jego artykuły oraz konferencje, w których brał udział. Był uczestnikiem kilku zagranicznych objazdów naukowych. Przewodniczy Kołu Naukowemu Historyków Pamięci na UMK. Współorganizował kilka konferencji i debat. Autor artykułów i recenzji w czasopismach historycznych. Otrzymał tytuł najlepszego studenta Wydziału Nauk Historycznych UMK w roku akademickim 2015/2016, a na rok akademicki 2016/2017 stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia. W czerwcu 2018 roku uzyskał stypendium Fundacji z Brzezia Lanckorońskich na 2019 rok – celem odbycia w Londynie kwerend archiwalnych do pracy doktorskiej o Funduszu Kultury Narodowej. W ramach XI edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w dziedzinie historii najnowszej 2018 otrzymał nagrodę I stopnia, przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii PAN.