Kontakt ul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel./fax: +48 56 611-37-12
e-mail: dziekanat_wnh@umk.pl

Festiwal Smaku w Grucznie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Nadesłane

Tegoroczny Festiwal Smaku w Grucznie odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia br. XIII edycji imprezy będzie towarzyszyć konferencja pt. "Kuchnia i historia: odkrywanie przeszłości i współczesne trendy kulinarne". Na miejscu nie zabraknie również popularyzatorskiej drużyny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Organizatorzy festiwalu, w tym Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim, prof. UMK na czele, przygotowali dla uczestników moc atrakcji: oprócz tradycyjnych degustacji znakomitego jedzenia regionalnych wytwórców, będą to m.in. konkursy i pokazy (m.in. bartnictwa i wirowania miodu). Jednym z kluczowych punktów programu Festiwalu Smaku w Grucznie jest kolejna już konferencja organizowana przez naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły. W tym roku tematyka spotkania dotyczyć będzie związków pomiędzy kuchnią i historią: kuchni jako przedmiotu historii oraz historii jako inspiracji i punktu odniesienia dla kucharzy.

W seminarium, które odbędzie się w zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie (Chrystkowo 21) w niedzielę 19 sierpnia 2018 r. wezmą udział badacze z Polski, USA, Włoch i Niemiec, a wśród nich zarówno specjaliści z zakresu historii i kultury jedzenia, jak i uczestnicy współczesnych ruchów żywieniowych. Zaplanowano dyskusje, prezentacje kulinarne i degustacje. Kulinarną przeszłość na dzisiejszym stole będą rekonstruować: Tomasz Welter, trener reprezentacji Polski kucharzy Wojska Polskiego i szef kuchni hotelu Ikar w Bydgoszczy oraz Maciej Barton, szef kuchni Hotelu Ostoja Chobienice. Początek obrad o godz. 10:30. Wydarzenie na FB

W trakcie festiwalu w Grucznie w namiocie przygotowanym przez UMK goście imprezy będą mogli poznać przepisy dawnej kuchni. Członkowie kół naukowych UMK przybliżą uczestnikom wiedzę historyczną czerpaną przede wszystkim ze źródeł archeologicznych. Odwiedzający stoisko zapoznają się z rezultatami badań Instytutu Archeologii UMK oraz dowiedzą się, jaką rolę odgrywają tego rodzaju badania w odtwarzaniu poszczególnych aspektów życia codziennego w średniowieczu.

pozostałe wiadomości