Witamy Erasmusów

fot. Anna Bielawiec-Osińska

118 osób z 17 krajów będzie studiować na UMK w drugim semestrze roku akademickiego 2018/2019 w ramach programu Erasmus+.

W semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019 najliczniejsze grono studentów zagranicznych stanowią obywatele Turcji (47 studentów), a także Francji, Włoch, Rumunii i Czech. Po raz pierwszy nasz uniwersytet gości 6 osób, których przyjazd możliwy był dzięki trójstronnej umowie zawartej między UMK a uczelniami we Francji i Włoszech. 4 z nich to obywatele Ghany. Kolejną grupą z Czarnego Lądu są Marokańczycy – 12 studentów – oraz obywatel Tunezji. W sumie z krajów partnerskich (akcja KA107 – kraje spoza Europy) na UMK przybyło aż 19 studentów.

Tradycyjnie studenci Erasmusa rozpoczynają przygodę z UMK od Tygodnia Orientacyjnego (21 lutego – 2 marca), przygotowanego przez Dział Współpracy Międzynarodowej UMK. To czas, aby poznać zarówno uczelnię, jak i miasto. Pracownicy DWM przekażą uczestnikom praktyczne wskazówki dotyczące formalności związanych ze studiowaniem na UMK oraz poruszania się po mieście. Studenci zrzeszeni w Erasmus Students Network pokażą gościom zakamarki uczelni, a także podpowiedzą, jakie zwyczaje panują na toruńskim uniwersytecie. Wieczorne spotkania Speed Friending czy Welcome Party to z kolei okazja do posmakowania życia studenckiego.

By nasi goście czuli się bezpiecznie, Jarosław Paralusz, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu, opowie, jak unikać zagrożeń w mieście i poza nim, a także przekaże najważniejsze informacje na temat systemu prawnego w Polsce. Natomiast na wykładach interkulturowych i warsztatach psychologicznych Erasmusi dowiedzą się, jak radzić sobie z szokiem kulturowym, z jakimi wyzwaniami mogą się spotkać i jak sobie z nimi radzić.

W pierwszym tygodniu pobytu wszyscy uczestnicy programu wymiany mają zapewniony krótki kurs języka polskiego przygotowany przez Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców. Mogą go kontynuować w trakcie nauki na UMK. Dodatkowo studenci zapoznają się z polską historią, tradycjami oraz aspektami kulturowymi tej części Europy. Tydzień Orientacyjny studenci zakończą smakowicie – poznając polskie tradycyjne potrawy na Polish Dinner.

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.