20 lat Polskiej Misji Historycznej

Troje ludzi pozuje do zdjęcia. Prof. Flachenecker trzyma bukiet kwiatów
Rada Naukowa Polskiej Misji Historycznej doceniła działalność prof. Helmuta Flacheneckera z Uniwersytetu w Würzburgu. Na zdj. z prof. Stanisławem Roszakiem, dziekanem Wydziału Nauk Historycznych UMK i dr Renatą Skowrońską, kierownik PMH fot. fot. Krystian Chyrkowski

Uroczystym posiedzeniem Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej podsumowano ponad 20-letnią działalność tej inicjatywy. Podczas spotkania uczczono zasługi prof. dr. hab. Helmuta Flacheneckera, wieloletniego członka Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej oraz jej opiekuna na Uniwersytecie w Würzburgu.

W 2021 roku Polska Misja Historyczna obchodziła jubileusz 20-lecia działalności, pandemia utrudniła jednak odpowiednie uczczenie tego wydarzenia. Okazją dla przypomnienia o okolicznościach powstania tej naukowej zagranicznej placówki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz uczczenia osób zaangażowanych w jej powstanie i działalność było uroczyste publiczne posiedzenie Rady Naukowej Misji, które odbyło się 19 września 2023 roku w Toruniu.

W trakcie spotkania szczególnie doceniono działalność prof. dr. hab. Helmuta Flacheneckera z Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu. Laudację dla gościa specjalnego wygłosił prof. dr hab. Janusz Tandecki, który wręczył także księgę pamiątkową "Zwischen der Geschichte von Ereignissen, Phänomenen und Prozessen". Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK prof. dr hab. Zbigniew Witkowski wręczył gościowi Medal za zasługi dla Wydziału Prawa i Administracji, a wicemarszałek Zbigniew Sosnowski przekazał na ręce prof. Flacheneckera Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wydarzenie zwieńczyło wystąpienie nagrodzonego naukowca.

Spotkaniu Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej towarzyszyła wystawa "Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu miast Polski i Frankonii po 1945 roku", którą można było oglądać w holu głównym Wydziału Nauk Historycznych. Oprócz wystawy w holu WNH Wydawnictwo Naukowe UMK zaprezentowało również publikacje Polskiej Misji Historycznej.

Polska Misja Historyczna jest placówką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu działającą przy Uniwersytecie w Würzburgu w oparciu o umowę o współpracy między tymi uczelniami. Misja działa pod opieką merytoryczną Rady Naukowej, utworzonej w celu wspierania i doradzania zarządowi tej placówki. Więcej informacji na stronie http://pmh.umk.pl/start/.

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.